Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sprei ``paralizant`` cu piper...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sprei ``paralizant`` cu piper...

spreiul cu piper,asa zis paralizant il pot purta cu mine peste tot??
de ex. pot sal pot in buzunar pentru autoaparare??
cand il pot folosi pentru a ma apara??

multumesc...
Spray-ul cu piper nu este paralizant este iritant si este legal daca aveti peste 18 ani.
il pot folosi oriunde ca sa ma apar??
de ex. intru bar??restaurant??sau chear pe strada unde se afla mai multa lume...??
Depinde de circumstante, puteti fi tras la raspundere daca il folositi nemotivat.
deci ca sa ma apar il pot folosi... fara motiv e clar ca nul folosesc...
multumesc...
Daca il folositi in mod nejustificat,veti raspunde in functie de circumstante si consecinte.Daca se dovedeste ca l-ati folosit in caz de forta majora,este altceva.Daca ati implinit 18 ani,il puteti purta asupra dvs.Dar,inca o data repet,una e sa il aveti asupra dvs.,si cu totul altceva este sa il folositi nejustificat.