avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sprei ``paralizant`` cu piper...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sprei ``paralizant`` cu piper...

spreiul cu piper,asa zis paralizant il pot purta cu mine peste tot??
de ex. pot sal pot in buzunar pentru autoaparare??
cand il pot folosi pentru a ma apara??

multumesc...
Cel mai recent răspuns: koleus , utilizator 08:59, 4 Februarie 2009
Spray-ul cu piper nu este paralizant este iritant si este legal daca aveti peste 18 ani.
il pot folosi oriunde ca sa ma apar??
de ex. intru bar??restaurant??sau chear pe strada unde se afla mai multa lume...??
Depinde de circumstante, puteti fi tras la raspundere daca il folositi nemotivat.
deci ca sa ma apar il pot folosi... fara motiv e clar ca nul folosesc...
multumesc...
Daca il folositi in mod nejustificat,veti raspunde in functie de circumstante si consecinte.Daca se dovedeste ca l-ati folosit in caz de forta majora,este altceva.Daca ati implinit 18 ani,il puteti purta asupra dvs.Dar,inca o data repet,una e sa il aveti asupra dvs.,si cu totul altceva este sa il folositi nejustificat.

Alte discuții în legătură

Ce pedeapsa pot primi - uz de spray paralizant Lupse Raluca Lupse Raluca In urma cu 4 sau 5 ani am avut o altercatie cu o verisoara pe care am spreiat-o in fata sau pe haine nu mai tin minte cu sprei paralizant deoarece a sarit la ... (vezi toată discuția)
Spray lacrimogen folosit pentru autoaparare aanna aanna Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca este legala folosirea spray-ului lacrimogen de o persoana fizica cu scopul de a se autoapara. Ce se intampla daca ... (vezi toată discuția)
Sprayul paralizant sau cu piper. Sonji Sonji Oricine poate detine un spray paralizant/piper? sau trebuie indeplinite anumite conditii?? Se foloseste in caz de autoaparare.Dar sunt folosite de multi ... (vezi toată discuția)