Forum Discuţii juridice Executare silită somatie, ce se poate executa ?
Discuție deschisă în Executare silită

somatie, ce se poate executa ?

buna seara!am primit o somatie in care scrie ca in baza art.387 C.proc civ prin care va punem in vedere ca in termen de o zi de la primirea sau lasarea acesteia la domicilui dumnv sa va conformati dispozitivului hotararii judecatoresti prin care sa incuviintat executarea silita in sensul de a achita creditorului suma de 3878.17 lei la care mai scrie unde pot plati aceasta suma si ca imi este anexata o copie de pe titlul judecatoresc in baza caruia a fost pornita executarea si un proces verbal inchetai cu banca. eu ce pot face in aceasta situatie?vor veni sa ma execute silit?casa nu este pe numele meu am mostenito de la parinti vitregi.mi se pune oprire pe pensie?ce se poate intampla?va rog sa ma sfatuiti ce sa fac
Daca ati mostenit imobilul acesta poate face obiectul executarii silite
Executorul judecatoresc detine competenta sa analizeze bunurile dvs in evidenta si sa dispuna executarea silita asupra aceluia care apreciaza ca poate acoperi debitul de recuperat
Se poate pune poprire pe pensie
Puteti contacta executorul judecatoresc in vederea negocierii esalonarii platii debitului de recuperat-cu acceptul creditorului dvs
Buna seara,

Din moment ce a existat o incuviintare a executarii banuiesc ca este vorba despre o somatie de la un executor judecatoresc, nu de vreo somatie de la banca sau recuperatori de debite.

Executarea silita in acest caz se poate face prin:
- poprirea pensiei intr-o limita de 1/3 din valoarea acesteia;
- porprirea veniturilor din conturi, daca exista;
- vanzarea bunurilor imobile proprietatea dvs., daca exista. Daca imobilul e trecut pe numele dvs. poate fi executat silit. Daca nu e trecut pe numele dvs, nu poate fi executat silit.

Daca doriti sa evitati poprirea pensiei ori alte modalitati de executare, precum si cheltuieli suplimentare de executare, adresati-va executorului pentru a face un angajament de plata esalonata, intr-un ritm pe care il puteti suporta. Creditorul va decide daca e de acord sau nu, deci nu e sigur ca veti reusi sa incheiati o astfel de conventie, dar e mai bine sa incercati.

Succes!
daca nu reusesc sa inchei o negociere cu ei care este urmatorul lor pas?casa este pe numele lui tata si a lui mama(parinti vitrgi)la care pe contractul de mostenire sunt trecuit si copii.astept un raspuns si va multumesc
Daca nu reusiti o negociere urmatorul pas este executarea silita.

Daca nu aveti bunuri pe numele dvs, executorul va bloca conturile si apoi pensia, in cuantum de 1/3.

Parintii vitregi sunt in viata? Pentru ca nu inteleg la ce contract de mostenire va referiti. Partaj de ascendent cumva?
Dana Fatol, Avocat
nu parinti vitregi sunt morti da cand au murit am avut 3 baieti la care eu nu am decat simplu act :certificatul de mostenitor la care sunt trecuiti si cei 3 baieti.casa nu am trecuto pe numele meu
pe acel act de mostenitor am facut creditu respectiv..cat timp dureaza pana vin la executare?da neavand nimica pe numele meu nu cred ca este o posibila executare...poate vor veni si cand o sa le arat actul respectiv nu o sa mai aiba ce face decat sa imi retina din pensie.nu?
gi-jane2, moderator