Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Care sunt pasii pe care ii urmeaza banca in momentul ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Care sunt pasii pe care ii urmeaza banca in momentul cand nu mai platesti ratele la banca

Dupa somatiile de rigoare, evident ,cum se ajunge la executarea silita, popriri, etc
Daca aveti bunuri mobile sau imobiliare (case, pamanturi), vor fi puse sub sechestru si apoi scoase la vanzare prin licitatie, pe langa creditul (debitul datorat) veti mai plati si alte cheltuieli cum ar fi; cheltuieli procedurale, expertize de evaluare, onorarii executor. Mai bine mergeti si faceti esalonare platilor..
In temeiul contractului de credit va cere instantei de judecata incuviintarea executarii silite.Dupa care va cere executorului judecatoresc sa procedeze efectiv la executare-poprire,executarea silita a bunurilor mobile si imobile.
De obicei in prima faza se popresc conturile/veniturile si abia apoi se trece la executarea bunurilor imobile.
derbedea a scris:

De obicei in prima faza se popresc conturile/veniturile si abia apoi se trece la executarea bunurilor imobile.

Sau mobile....