Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,

Unchiul meu a luat un credit de la banca pe care nu l-a dat inapoi. Din diverse motive personale. Acum o saptamana a primit o somatie prin care se cerea sa achite suma in 48 de ore.
Ce urmeaza sa se intample acum? Se poate negocia in faza actuala cu cineva pentru achitarea sumei in rate?
Nu are nimic pe numele lui, poate doar un tv, frigider, o masina de spalat.

Repet, vrea sa achite esalonat. Este posibil acest lucru acum?

Multumesc!
Somatia e de la executor sau de la banca? Plata in rate se poate negocia cu creditorul (banca) dar asta nu va scuteste de plata cheltuielilor de executare daca somatia e de la executorul judecatoresc .Daca nu aveti bunuri de executat se pune poprire pe venituri.
Conf.art.668 NCPC"Debitorul va fi somat sa isi indeplineasca obligatia de indata sau in termenul acordat de lege,cu aratarea ca, in caz contrar,se va proceda la continuarea silita."Somatia va fost trimisa de executoul judecatoresc,luati legatura cu acesta si cu credtiorul in vederea negocierii unei esalonari. Daca nu are bunuri imobile/mobile, va pune poprire pe venituri(salariu,pensie).
Am uitat sa mentionez ca el are doar ajutor social. I se pune proprire pe acesta?
daca venitul e sub 532 lei, legal nu se poate popri.
Iar in acest caz, fara venit si fara bunuri mobile insemnate, ce se va intampla?