Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

Buna ziua.

Am nascut in decembrie 2011 si in iunie 2012 am reinceput activitatea, din acea luna primind si stimulentul de reinsertie.
As vrea sa stiu daca acest stimulent il voi primi pana cand implineste copilul 1 an sau 2? Eu in cererea de intrare in concediu de crestere a copilului am optat pentru concediu de 1 an.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Cu respect,

Luiza Petcu
Daca ati optat pentru CCC pana la implinirea copilului a varstei de 1 an, prevederile art. 7 alin. 2 lit. a) din OUG 111/2010 sunt incidente in cazul dvs.:

Art. 7. - (1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de insertie prevazut la alin. (1) se acorda dupa cum urmeaza:
a) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a), daca acestea obtin venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1) lit. b), daca acestea obtin venituri supuse impozitului, dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiaza de concediul pentru cresterea copilului cu handicap in varsta de pana la 3 ani, prevazut la art. 2 alin. (1) lit. a), oricand, pe toata perioada.