avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se someaza inainte de a da in judecata un rau platnic ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se someaza inainte de a da in judecata un rau platnic la bloc?

Buna ziua,

As avea si eu o intrebare la dvs.: care este procedura legala de trimitere in judecata a unui rau platnic intretinere la bloc? Cunosc cu cele 90 de zile de neplata, vreau sa stiu cite somatii - daca e nevoie de somatii, parca da - pina il dai in judecata?
Si daca stiti, incepind din 2013 nu se mai pot deschide actiuni in instante fara mediere prealabila prin mediator. Este valabil si la asociatiile de proprietari acest aspect al medierii? Nu conciliere, medierea aceea obligatorie.
In cazul in care isi plateste datoriile prin judecata, cine plateste cheltuielile de judecata?

Multumesc, o zi fericita!
da, e de preferabil sa-i faceti o somatie lnainte de al da in judecata... daca nus e conformeaza il puteti da in judecata... da, medierea este obligatorie in toate cazurile, inclusiv in cele cu asociatiile de proprietari, in cazul in care ati ajuns la judecata sau in fata mediatorului cheltuielile le suporta rau platnicul intotdeuna chiar daca plateste datoriile in fata instantei
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012
Petre Enache, Avocat
Nu este obligatorie trimiterea unei somatii anterior actionarii in judecata, insa - in cazul in care isi va achita debitele pana la finalizarea dosarului - este posibil ca instanta sa nu va acorde cheltuielile de judecata.

Daca insa il puneti in intarziere prin acea notificare, veti putea primi cheltuielile de judecata facute.
Cind se finalizeaza dosarul si de unde afla rau platnicul cind se finalizeaza? Daca sunt multi restantieri se pot da in judecata doar unii?
Normele in vigoare nu prevad obligativitatea unui anumit numar de somatii
In cazul in care isi plateste datoriile prin judecata, cine plateste cheltuielile de judecata?


Daca plata a fost realizata dupa primul termen,reclamantul poate solicita cheltuieli de judecata
Costin Savescu a scris:

Cind se finalizeaza dosarul si de unde afla rau platnicul cind se finalizeaza? Daca sunt multi restantieri se pot da in judecata doar unii?

Despre ce dosar intrebati? Nu ati amintit in mesaje de vreun dosar undeva!
Presedintele asociatiei poate sa actioneze in judecata restantierii in conditiile legii 230/2007. Fiecare restantier trebuie dat in judecata separat.
Este indicat sa fie dati in judecata cei care au restantele cele mai vechi pentru a nu intra in termenul de prescriere.
Sigur ca pot fi dati in judecata doar unii si nu toti. Notificati-i pe cei cu debite mai mari si poate vin sa plateasca fara a mai fi nevoie de judecata.


Alte discuții în legătură

Procedura legala de actionare in instanta miha35 miha35 Buna ziua! As dori sa va cer sfatul intr-o problema care ma preocupa de ceva vreme.Care este procedura legala de actionare in instanta a proprietarilor rau ... (vezi toată discuția)
Restanta intretinere Pistruiatu Pistruiatu Buna ziua, Ieri am primit o somatie de la asociatia de proprietari ca nu mi-am achitat suma de 1.129,48 Ron reprezetand lunile februarie-mai si mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)
Restanta la cheltuielile de intretinere de la bloc iozefinap iozefinap Buna ziua Cer ajutor la o problema legata de o restanta pe doua luni la cheltuielile de intretinere. Presedintele blocului a dat in judecata o parte din ... (vezi toată discuția)