avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura tva

va rog sa imi spuneti daca facturam produs finit catre o firma care are sediul in romania inregistrata in scopuri de tva in romania dar cu punct de lucru in strainatate factura o facem cu tva ?marfa am trimis-o direct in italia pe baza de aviz pt ca nu am stiut cum sa facem factura ,stim ca pt un client din stat membru care ne transmite cod valid de tva trebuie sa facem factura fara tva dar pt firma cu sediul in romania dar pct de lucru in italia cum facem ?
Cel mai recent răspuns: adrianabresug , utilizator 10:41, 11 Decembrie 2012
Nu conteaza unde facturati. Conteaza unde livrati marfa.
Daca se duce in italia catre un platitor de tva ( are cod pe vies..) atunci este livrare intracomunitara.
Daca ramane in Ro , cu tva..
nu va suparati ca insist .cand verific pe vies si pun IT urmat de cod imi spune ca este invalid dar daca pun RO cu acelas cod imi da valid .Ce sa inteleg ,ca trebuie un cod valid de tva din italia nu de romania ?
Pai sa o luam pe rand
"Clientul " italian v-a dat un cod :sa zicem 0000
Acel cod trebuie sa il gasiti pe VIES cu codul de tara IT. Dac nu e cu IT nu este inregistrat ca platitor de tva in IT.
Daca il gasiti cu RO o fi alta firma din romania( coincidenta de coduri..se poate...)
Daca apare aceiasi firma pe codul e tara Ro, clientul v-o fi dat codul romanesc de tva.....

adrianabresug a scris:

va rog sa imi spuneti daca facturam produs finit catre o firma care are sediul in romania inregistrata in scopuri de tva in romania dar cu punct de lucru in strainatate factura o facem cu tva ?marfa am trimis-o direct in italia pe baza de aviz pt ca nu am stiut cum sa facem factura ,stim ca pt un client din stat membru care ne transmite cod valid de tva trebuie sa facem factura fara tva dar pt firma cu sediul in romania dar pct de lucru in italia cum facem ?


Daca firma din Romania nu va comunica un CUI valid de tva din Italia al punctului de lucru (in sensul ca acel punct de lucru sa fie inregistrat de scop de tva in Italia; bineinteles cui trebuie sa inceapa cu IT) facturati cu tva pt CUI romanesc al firmei din Romania.

Conteaza si catre cine vindeti nu numai unde merge marfa, asa cum eronat s-a afirmat intr-o postare precedenta. Punctul de lucru al firmei din Romania poate nu are obligatia sa se inreg in scop de tva in Italia, poate pt firma cumparatoare din Romania livrarea este un nontransfer.
in decont se trece la randul trei valoarea livrarii ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Livrare intracomunitara modimpex modimpex buna ziua! am urmatoarea situatie: firma noastra produce modele/matrite pentru turnatorii. am primit o comanda de la o firma germana pentru un model, dar ... (vezi toată discuția)
Se considera livrare intracomunitara? ASUL28 ASUL28 Buna ziua O livrare de produse finite de la o soc. romaneasca catre alta soc. rom. cu locul livrarii in Italia, se considera livrare intracomunitara? Si o ... (vezi toată discuția)
Tva operatiune triangulara MarcelinaDoina MarcelinaDoina cum factureaza o firma rezidenta in RO catre o firma nerezidenta din Tunisia, cu expedierea marfii catre o terta firma nerezidenta din Franta? daca firma din ... (vezi toată discuția)