Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare imobil perfectat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare imobil perfectat de avocat

Cat de legale sunt contractele de vanzare-cumparare perfectate de catre avocat?
Tranzactiile imobiliare nu trebuie facute la notarii publici?
este valabil, cu conditia de a urma un proces privind obtinerea unei hotarari care sa tina loc de act autentic.
Sunt foarte legale. Depinde cam ce efecte produc.

Dacă au ca obiect un bun mobil, produc efectele unui contract de v/c. Daca au ca obiect un imobil, au valoarea unui antecontract, dînd naştere obligaţiei de perfectare a contractului în formă autentică.
Pentru bunurile imobile se incheie actul autentic de instrainare numai la notarul public.
Instanta, in baza unui precontract de vanzare cumparare, poate sa constata intervenita vanzarea cumpararea unui bun imobil.
dar se poate crea un sediu social intr-un imobil astfel dobandit, perfectand cu proprietarul dobanditor (prin intermediul contractului incheiat la avocat), un contract de imprumut de felosinta? (comodat)
themis a scris:

Sunt foarte legale. Depinde cam ce efecte produc.

Dacă au ca obiect un bun mobil, produc efectele unui contract de v/c. Daca au ca obiect un imobil, au valoarea unui antecontract, dînd naştere obligaţiei de perfectare a contractului în formă autentică.

Domnule avocat,
si daca dau naştere obligaţiei de perfectare a contractului în formă autentică, exista un termen general in care pot face acest lucru, sau se poate prevede un anume temen in contact, cu acordul ambelor parti?