Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este valabil un act de vanzare cumparare a unei case ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este valabil un act de vanzare cumparare a unei case facut la avocat? In fata instantei este luat in considerare?

Am facut contract de vanzare cumparare la avocat in birou la o casa.Este legal,are vreo valuare?
Nu este valabil, dar in baza lui puteti solicita instantei sa dea o hotarare care sa tina loc de ctr. de v-c. Aceasta va fi act autentic si pe baza ei puteti intabula etc.
Actul incheiat in cabinetul avocatului , (contractul de vanzare- cumparare) , este valabil , si are valoare de antecontract de vanzare cumparare, care va obliga sa perfectati actul in forma autentica la notar , in termenul contractual.
In cazul in care nu va prezentati la notar in termenul stabilit , pentru perfectarea vanzarii ,cumparatorul are la dispozitie actiunea judiciara prin care instanta da o hotarare care tine loc de contract v-c in forma autentica.
buna ziua.
pentru instrainarea imobilelor nu se cere forma autentica a contractului .
cerinta formei autentice este prevazuta doar la instrainarea sau dobandirea terenurilor, sub sanctiunea nulitatii absolute a actului de instrainare.

in practica, se prefera autentificarea contr. de v-c a imobilelor la notar, pentru mai multa siguranta ! !
Roxana alina Stancu , Avocat
din cate stiu exista practica judiciara prin care instanta a declarat valabil un act de vanz-cump facut de un avocat si a dispus inscrierea lui in cf-la iasi parca
asa cum s-a precizat mai sus de catre colaga actul autentic se cere numai in situatia terenurilor
mergeti la notar sa autentifice actul.