avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general creanta neincasata si asigurata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

creanta neincasata si asigurata

Buna ziua

Creanta neincasata la debitor intrat in procedura de insolventa : 100.000 ron. Suma este inscrisa la masa credala
Suma este in limita asigurarii incheiate cu o societate specializata.
Suma notificata firmei de asigurari este de 100.000 ron
Procentul de despagubire este de 90% din suma asigurata
Facturile care compun creanta neincasata sunt din perioada mai-iunie 2012
Deschiderea procedurii de insolventa are loc in august 2012
In septembrie se mai fac livrari catre debitorul in insolventa in valoare de 50.000, iar incasarea se face la livrare

Societatea de asigurari considera cei 50.000 incasati ulterior deschiderii procedurii de insolventa ca fiind sume care diminueaza debitul anterior deschiderii procedurii (desi pe documentele de plata debitorul specifica in mod expres facturile pe care le stinge prin respectivul virament)

Asadar suma luata in considerare ca si baza pentru calculul despagubirii este de 50.000 lei

In luna noiembrie 2012 incasam de la societatea de asigurari 45.000 ron (adica 90%*50.000)
Eu m-am gandit cam asa:

411.08 Clienti incerti = 411.01 Clienti neincasati 100.000 ron
491 Ajustari pt depreciere = 411.08 Clienti incerti 80.645 ron (creanta fara tva - prudenta)
681.04 Provizioane = 491 Ajustari pt depreciere 80.645 ron - cheltuiala nedeductibila pentru ca este creanta garantata si este mai mica de 270 zile
- este oare considerata creanta garantata o creanta asigurata ?
5121.01 Banca = 758.01 Venituri din despagubiri 45.000 ron - venit neimpozabil pentru ca am constituit provizion

Va rog sa ma ajutati cu niste pareri privind monografia situatiei anterior prezentate

Multumesc pentru ajutor si o zi frumoasa
Ovidiu

Alte discuții în legătură

Constituire provizioane din creante teslovan florentina teslovan florentina Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu o monografie privind constituirea de provizioane din creante.Este obligatoriu trecute creantele pe contul 4118?Ce cont se ... (vezi toată discuția)
Modalitati reglare tva din facturile emise societatilor in faliment sau dizolvate Roland Mindrila Roland Mindrila Conform pct. 56 alin. (3) din Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene aprobate prin OMFP 3055/2009, evaluarea ... (vezi toată discuția)
Ajustari pentru deprecierea creantelor mandrax mandrax Buna tuturor, Am un client caruia i s-a deschis procedura de insolventa, conf.Cod Fiscal pot face provizion deductibil fiscal in procent de 100%, dar eu vreau ... (vezi toată discuția)