avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renta viagera agricola.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renta viagera agricola.

sunt pensionar ,de varsta implinita, detin teren arabil extraviran dat in arenda cu contract de arendare si doresc sa stiu :
- daca pot beneficia de renta viagera ,pe ce perioada de timp si care este renta / ha,la cine sa ma adresez si ce forme legale trebuesc indeplinite ?
- daca vand o parte din terenul arendat ,arendasului , pot beneficia de renta ,pe cat timp si care este valoare rentei la ha.? va multumesc .

Alte discuții în legătură

Renta viagera iulliana iulliana in cazul incheierii unei rente viagere pentru un teren agricol arabil extravilan, dupa decesul proprietarului pamantului, copii mai pot mosteni pamantul, ori ... (vezi toată discuția)
Renta viagera stanutadi stanutadi ce acte trebuiesc pentru renta viagera si ce se intampla cu terenul dupa expirarea rentei viagere (vezi toată discuția)
Renta viagera capitaneanu_mioara capitaneanu_mioara Bună ziua! Am următoarea întrebare : Mama mea primește rentă viageră pentru 4 ha. teren agricol în extravilan, având acest teren în ... (vezi toată discuția)