Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renta viagera

in cazul incheierii unei rente viagere pentru un teren agricol arabil extravilan, dupa decesul proprietarului pamantului, copii mai pot mosteni pamantul, ori acesta revine statului, dupa decesul propretarului?
Renta viagerã reprezintã o sumã de bani pe care o pot primi proprietarii de teren agricol care vând sau arendeazã terenul. În caz de vânzare, renta este de 100 de euro pe an, pentru fiecare hectar, pe parcursul vietii proprietarului. În cazul arendãrii terenului agricol, se primeste 50 de euro pentru fiecare hectar, atât timp cât terenul este arendat.
Acum, daca cel decedat se afla in prima categorie, mostenitorii nu mai au ce mosteni, terenul fiind vandut. Daca se afla in categoria celor cu pamantul dat in arenda, mostenitorii au dreptul sa imparta acel teren.
george_neagu a scris:

Renta viagerã reprezintã o sumã de bani pe care o pot primi proprietarii de teren agricol care vând sau arendeazã terenul. În caz de vânzare, renta este de 100 de euro pe an, pentru fiecare hectar, pe parcursul vietii proprietarului. În cazul arendãrii terenului agricol, se primeste 50 de euro pentru fiecare hectar, atât timp cât terenul este arendat.
Acum, daca cel decedat se afla in prima categorie, mostenitorii nu mai au ce mosteni, terenul fiind vandut. Daca se afla in categoria celor cu pamantul dat in arenda, mostenitorii au dreptul sa imparta acel teren.

Multumesc pentru raspuns. Imi este de ajutor.
Insa mai am doua nelamuriri..
In cazul incheierii rentei viagere pentru un teren dat in arenda, proprietarul pamantului:
- mai poate vinde oricand pamantul in timpul vietii sale, ori acest drept il mai pot avea doar mostenitorii?
- proprietarul terenului mai primeste drepturile anuale ce i se cuvin de pe recolta, conform contractului de arenda (un fel de dividende ar veni, nu cunosc termenul juridic).
Pentru terenul dat in arenda, proprietarul il poate vinde oricand numai ca trebuie sa vedeti clar daca cumparatorul doreste sa continuie contractul de arenda. Daca nu doreste, iar dumneavostra "rupeti" astfel contractul de arenda si nu anuntati din timp (vedeti ce termene sunt trecute in contract), veti fi nevoita sa suportati penalitati catre cel ce va lucreaza terenul, pentru ca el deja a bagat banii in ceva lucrari si culturi agricole pe care nu a apucat sa le recolteze.
Tot in aceasta idee, trebuie sa asteptati sa termine anul agricol, il anuntati din timp ca nu mai doriti sa continuati contractul pentru ca el sa nu mai bage bani sa infiinteze alte culturi si veti primi valoarea arendei doar pana la acest moment.
Daca nu aveti clar un cumparator si doriti sa vindeti terenul la oricine, intrebati si arendasul daca nu doreste sa-l cumpere, negociati pretul si atunci puteti sa-l dati oricand, fara a mai respecta termenele si observatiile de mai sus.
george-neagu, moderator