Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj???

buna,
as dori sa stiu ce decizie s-a luat in privinta somajului pe 2009, a fost acceptata propunerea de 75% din ultimele 3 salarii? cum se va aplica? multumesc.
Cuantumul acestei indemnizatii este diferentiat, variind in functie de stagiul de cotizare realizat.
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an.
Pentru persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani, la aceasta suma se adauga un procent diferentiat in functie de stagiul de cotizare, calculat prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare. Aceste cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare sunt:
- 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
- 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
- 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
- 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Pana in acest moment nu stiu mai mult de atat.
claudiak a scris:

buna,
as dori sa stiu ce decizie s-a luat in privinta somajului pe 2009, a fost acceptata propunerea de 75% din ultimele 3 salarii? cum se va aplica? multumesc.

Legea nr.76/2002 nu a fost inca modificata, astfel incat in prezent sunt aplicabile prevederile expuse mai sus de nikol.ilea.