avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna seara
am absolvit facultatea in acest an. inainte de a da licenta am lucrat (dar nu mai lucrez) si din cauza asta nu primesc indemnizatie de somaj.
Intrebarea mea este daca raman insarcinata pot sa primesc indemnizatie pt cresterea copilului?
Va multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:12, 29 Noiembrie 2012
ca sa primiti indemnizatie de crestere copil trebuie sa aveti 12 luni de venituri anterioare nasterii fara intreruperi.
In calculul celor 12 luni intra si fractiunile de luna , potrivit art.4 din OUG nr.111/2010 ...
Art.4 (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

Asadar, pot exista si intreruperi in perioada de 12 luni ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil vasile1965 vasile1965 As vrea sa stiu cat trebuie sa fi lucrat inainte de nastere pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil.Cate luni,din cati ani?Poti avea fractii de ... (vezi toată discuția)
Pentru obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului DANIELA90 DANIELA90 buna dimineata. data probabila la care o sa nasc este martie 2014,tot in aceasta luna fac 12 luni de cotizare a darilor catre stat.problema este ca eu in ... (vezi toată discuția)
Intrerupere tehnica in timpul sarcinii Gabriel_MIMLXXXVII Gabriel_MIMLXXXVII Buna ziua, In ce fel, cate o zi doua de intrerupere tehnica, la o luna, doua, in timpul sarcinii, pot afecta la indemnizatia de dupa nastere? (vezi toată discuția)