Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie contribuabil IF
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie contribuabil IF

Buna dimineata,

Am o rugaminte la domniile voastre!Daca cineva deschide o activitate de productie printr-o I.F. la finele anului 2008 si nu a depus nici un fel de declaratie fiscala sau cum se numeste corect ce se poate intampla:(?La ce perioada de timp se depune aceasta declaratie fiscala ptr. IF (stiu ca la SRL se face lunar):(?
Va multumesc!:)
Obligaţii declarative.

Ulterior obţinerii certificatului de înregistrare, persoanele fizice au obligaţia să se prezinte la administraţia finanţelor publice unde sunt înregistraţi, în termen de 15 zile, pentru declararea opţiunii privind modul de impozitare (în sistem real sau la normă de venit) şi pentru depunerea declaraţiei referitoare la veniturile şi cheltuielile estimate a se realiza în anul respectiv. În cursul anului contribuabilii plătesc 4 tranşe de impozit anticipat stabilit de organul fiscal, urmând ca până pe data de 15 mai a anului următor să depună declaraţia cod 200 „Declaraţie privind veniturile realizate” cu veniturile şi cheltuielile efectiv realizate cu excepţia celor care sunt impuşi la normă de venit şi nu au început activitatea în luna decembrie a anului anterior. Persoanele care au optat pentru determinarea venitului net în sistem real vor organiza contabilitatea în partidă simplă.

Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit nu au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatea respectiva.