Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii nedepuse-avertisment?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii nedepuse-avertisment?

Buna ziua,

Trebuie sa depun 4 declaratii 112 nedepuse, stiu ca pentru a obtine un avertisment trebuie depus un dosar cu o cerere...exista vreun model tip pentru acest lucru?

Multumesc.
Daca sunt cu data recenta( max un an) se pot depune on line fara avertismente sau amenzi ( din nov 2011 parca se accepta on line. Inainte de nov2011 se accepta doar la ghiseu)
Amenzile sau avertismentele pot veni doar la un control in acest caz
Nedepunerea sau depunerea cu întârziere a formularului declaratiei 112 constituie contravenţie şi se sancţionează potrivit prevederilor art. 219 din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, cu amendă de 500 – 1.000 pentru persoane fizice, respectiv 1.000 – 5.000 lei pentru persoane juridice. În situaţia în care angajatorul nu depune în mod repetat declaraţia lunară, acesta va fi declarat inactiv, cu consecinţele legale ce decurg de aici.