avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratii nedepuse-avertisment?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratii nedepuse-avertisment?

Buna ziua,

Trebuie sa depun 4 declaratii 112 nedepuse, stiu ca pentru a obtine un avertisment trebuie depus un dosar cu o cerere...exista vreun model tip pentru acest lucru?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 22:39, 4 Decembrie 2012
Daca sunt cu data recenta( max un an) se pot depune on line fara avertismente sau amenzi ( din nov 2011 parca se accepta on line. Inainte de nov2011 se accepta doar la ghiseu)
Amenzile sau avertismentele pot veni doar la un control in acest caz
Nedepunerea sau depunerea cu întârziere a formularului declaratiei 112 constituie contravenţie şi se sancţionează potrivit prevederilor art. 219 din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, cu amendă de 500 – 1.000 pentru persoane fizice, respectiv 1.000 – 5.000 lei pentru persoane juridice. În situaţia în care angajatorul nu depune în mod repetat declaraţia lunară, acesta va fi declarat inactiv, cu consecinţele legale ce decurg de aici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 112 nedepunere online ionela11 ionela11 Buna ziua! Daca nu am reusit sa iau semnatura digitala pana in prezent si am si un angajata din luna sept anul acesta , mai pot depune la ghiseu decl. 112? la ... (vezi toată discuția)
Decl 112 nedepusa Roxana Brancoveanu Roxana Brancoveanu Buna ziua! In cazul unei decl 112 nedepusa in trim.1, (specific ca firma s-a infiintat in martie cu angajati), va rog sa ma indrumati cum sa o generez ca sa ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 si 102 nedepuse antoneltonica antoneltonica Presedintele asociatiei nu a depus dec.100 si 102 in anul 2010 luna ianuarie pina pe data de 25 pe lunile 7-12 2009. Potrivit art. 219 alin. (1) lit. b) din ... (vezi toată discuția)