Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie

stimulentul de intoarcere in campul muncii se mai poate accorda daca copilul a implinit anul de exemplu in 28 oct si pers indreptatita pt indemnizatie sia reluat lucrul in data de 30 oct ? multumesc
Ce varianta de concediu de crestere si ingrijire copil a avut persoana? 1 an sau 2 ani?
Care este data nasterii?
Daca ati intrat in CCC sub incidenta OUG nr.148/2005 se poate beneficia de stimulentul de insertie ...

Daca data nasterii copilului este dupa 01.01.2011, inclusiv, atunci potrivit OUG nr.111/2010 avem :
Art. 7. - (1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă, după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani;
concediul de crestere a copilului a fost pe un an copilul sa nascut pe 28 oct 2011
In acest caz, trebuia sa reveniti la munca anterior datei de 28.oct.2012 pentru a putea primi stimulent de insertie ... in acest sens, exista prevederile art.7 alin.2 lit.a din OUG nr.111/2010 postat in mesajul anterior.