Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 53 - reducerea activitatii - cit timp se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 53 - reducerea activitatii - cit timp se poate ?

Va rog cit mai urgent :
As dori sa intreb cit timp se poate aplica 75% din salariul de baza ptr reducerea activitatii _ se poate 4-5 luni ? angajatorul si angajatul platesc toate contributiile ?
-este necesar in acest caz de aprobarii din partea ITM sau ANOFM ?
Multumesc mult !
societate privata sau institutie bugetara
privata
22.08.2009 a scris:

-este necesar in acest caz de aprobarii din partea ITM sau ANOFM ?

Numai in cazul suspendarii c.i.m ale salariatilor este obligatorie instiintarea ITM. AJOFM nu are nicio legatura cu somajul tehnic.
Cred ca faceti o confuzie .. in afara suspendarii c.i.m. pentru somaj tehnic , unde exista obligatorie instiintarea ITM in cazul suspendarii c.i.m.?
Pai exact despre acest caz era vorba. Daca intrebarea era despre somaj tehnic, la asta am raspuns.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane