Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... audiere minori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

audiere minori

De la ce varsta pot fi audiati minorii martori in faza de urm penala de lovire?Daca parintii nu sunt deacord pot fi obligati?Se impune obligatoriu audierea sau depinde si de incadrare si de nr de zile de medical?Ce valoare juridica are?Daca alti martori majori declara opus ,care se ia in considerare?
Art. 78 cod procedură penală:
Martorul
Persoana care are cunoştinţă despre vreo faptă sau despre vreo împrejurare de natură să servească la aflarea adevărului în procesul penal poate fi ascultată în calitate de martor.

Art. 81 cod procedură penală-Martorul minor:
Minorul poate fi ascultat ca martor. Până la vârsta de 14 ani ascultarea lui se face în prezenţa unuia dintre părinţi ori a tutorelui sau a persoanei căreia îi este încredinţat minorul spre creştere şi educare.

Minorul care nu a împlinit 14 ani nu depune jurământ; i se atrage însă atenţia să spună adevărul.

Rezultă că martor poate fi şi un minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani , dacă acesta cunoaşte fapte şi împrejurări pentru a căror lămurire este necesară mărturia sa.

Audierea martolui se face cand din cercetari rezulta ca are cunostinta de savarsirea faptei. Numarul de zile de ingrijiri medicale nu prezinta o conditie in audierea martorului. Declaratiile martorilo se vor corobora cu celelalte probe din dosar, deci daca un martor declara intr-un anumit fel si declaratia lui e contrazisa de celelalte probe, va rezulta ca ea nu corespunde adevarului. Martorul trebuie sa declare adevarul, declaratiile mincinoase putand atrage raspunderea penala impotriva sa pentru infractiunea de marturie mincinoasa.
Nu stiu daca totul se reduce la alb si negru.Cineva vede doi certandu-se si gesticuland unul la celalat de aproape.Un martor declara ca nu a vazut nicio lovitura,altul din alt unghi zice ca a vazut o palma.Care e mincinos,daca si unul si celalat declara cinstit ce au vazut?Dar daca unul este minor,care e martor mincinos?
wiki38, utilizator