avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua
Am o cunostinta care merge in somaj, lichidata cu data de 3 decembrie. In cat timp trebuie depus dosarul la somaj? Contabila de la firma unde lucreaza a spus ca nu ii poate da dosarul pana nu trimite declaratia pe luna noiembrie. Este necesar sa treaca si luna noiembrie pe Adeverinta - Anexa 26? Puteti sa imi spuneti si care este indemnizatia de somaj daca are o vechime doar de 3 ani?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:36, 10 Decembrie 2012
Normal trebuie depus dosarul la AJOFM in 10 zile,deci pana la 13 dec cu actele necesare.
ptr o vechime de 3 ani,cunostinta dvs va lua 6 luni indemnizatie somaj.
1. In cele 12 luni din adeverinta tip pentru somaj (Anexa 26) se pot trece oricare 12 luni din ultimele 24 de luni.

2. - Ca sa nu depasiti termenul de 10 zile sa va treaca in adeverinta cele 12 luni din perioada noiembrie 2011 - octombrie 2012.
- Daca va inregistrati la Agentia de Somaj mai tarziu de 10 zile, dar nu mai mult de 12 luni, veti primi indemnizatie de somaj de la data inregistrarii.

3. - Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
...

- Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa perioada de indemnizatie de crestere a copilului larigeor larigeor buna ziua. as vrea sa intreb ce somaj pot lua si pe ce perioada, dupa ce am avut indemnizatie de crestere a copilului si la serviciu m-am dus doar o luna. va ... (vezi toată discuția)
Somaj eeee eeee Buna ziua... As vrea sa stiu ce acte trebuie pentrut somaj , si cum se calculeaza somajul ( stie cineva cat mai este somajul ?) (vezi toată discuția)
Valoare somaj POMPILIAVASILE POMPILIAVASILE Buna ziua , ce suma va primi somaj o persoana cu o vechime de 24 de ani ( intrerupere 1 an crestere copil ) si cu un salariu de 3700 ron Va multumesc . (vezi toată discuția)