Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua
Am o cunostinta care merge in somaj, lichidata cu data de 3 decembrie. In cat timp trebuie depus dosarul la somaj? Contabila de la firma unde lucreaza a spus ca nu ii poate da dosarul pana nu trimite declaratia pe luna noiembrie. Este necesar sa treaca si luna noiembrie pe Adeverinta - Anexa 26? Puteti sa imi spuneti si care este indemnizatia de somaj daca are o vechime doar de 3 ani?
Va multumesc.
Normal trebuie depus dosarul la AJOFM in 10 zile,deci pana la 13 dec cu actele necesare.
ptr o vechime de 3 ani,cunostinta dvs va lua 6 luni indemnizatie somaj.
1. In cele 12 luni din adeverinta tip pentru somaj (Anexa 26) se pot trece oricare 12 luni din ultimele 24 de luni.

2. - Ca sa nu depasiti termenul de 10 zile sa va treaca in adeverinta cele 12 luni din perioada noiembrie 2011 - octombrie 2012.
- Daca va inregistrati la Agentia de Somaj mai tarziu de 10 zile, dar nu mai mult de 12 luni, veti primi indemnizatie de somaj de la data inregistrarii.

3. - Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

- Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.