Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

Buna ziua
O femeie nascuta in 1966, februarie. cu 10 ani de munca grupa I si 13 ani de grupa II cand iese legal la pensie? Lucreaza din 1984.
Multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in februarie 1966 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 34 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupe superioare de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (62/11 - 5/0 = 57 ani si 11 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 3 luni (28/0 + 8/3 = 36 ani si 3 luni).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani si 11 luni, in februarie 2024.

4. Nu mai e cazul sa solicite pensie anticipata sau pensie anticipata partiala deoarece acestea se pot solicita tot la varsta de 57 ani si 11 luni.

Aici apare urmatoarea necunoscuta:

Grupele superioare de munca au fost pana la 01/04/2001.
Din anul 1984 si pana in 2001 sunt cel mult 17 ani.

10 ani grupa I-a + 13 grupa a II-a = 23 ani

scuze asa este. corect sunt 10 ani de grupa 1 si 7 ani de grupa 2.
Carp Mircea a scris:

Aici apare urmatoarea necunoscuta:

Grupele superioare de munca au fost pana la 01/04/2001.
Din anul 1984 si pana in 2001 sunt cel mult 17 ani.

10 ani grupa I-a + 13 grupa a II-a = 23 ani

-Daca lucreaza din 1984 pana in prezent,inseamna ca are cel putin 28 de ani de munca efectivi.
-Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Mai aduc o perioada suplimentara de 6 ani si 9 luni(6 luni la 1 an grupa I-a) si (3 luni la 1 an de grupa a II-a).
Asta ar insemna ca:28 + 6 ani si 9 luni = 34 de ani 9 luni stagiu total de cotizare
Limita de varsta la 59 de ani si 5 luni.Reducerea este de 3 ani si 6 luni,din 62 si 11 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 11 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 42 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 34 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.
Daca nu se poate indeplini conditia de 42 de ani si 6 luni,penalizarea va fi de 13,5%.