Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... obligatia de a face?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

obligatia de a face?

Am depus la tribunal plangere pentru obligatia de a face cerand raspuns la cererea depusa la prefectura si emiterea unei hotarari. TREBUIE TAXA DE TIMBRU pentru asta? unde se plateste si cat? mai pot reveni cerand si daune cominatorii pe zi intarziere nesolicitand acest lucru in plangerea depusa?
Va multumesc!
La prima zi de infatisare puteti sa va completati plangerea cu cererea privind noul capat de cerere.Actiunea este scutita de taxa de timbru.

Av. Cermak Iuliana
MULTUMESC FRUMOS!
Imi cer scuze, s-a modificat legea contenciosului adm. si S-ar putea totusi sa se dispuna plata unei taxe de timbru daca cererea ati formulat-o in temeiul Legii contenciosului administrativ, taxa stabilindu-se conform legii nr.146/1997 cu modif. ulterioare si s-ar putea sa fie 19 ron taxa de timbru si cred ca 0,5 ron timbru judiciar.Taxa se plateste in contul indicat de catre Tribunalul care solutioneaza cererea dvs.
Daca nu vi s-a comunicat nr. de dosar si primul termen de judecata, veti primi o citatie acasa cu toate datele necesare inclusiv cuantumul taxei de timbru si al timbrului judiciar care trebuiesc achitate pana la primul termen de judecata.

Av. Cermak Iuliana
Taxa de timbru pentru actiuni in contencios administratvi este de 4 lei( art.3, lit.m din Legea nr. 146/1997) si timbru judiciar de o,3 lei. Se achita la caseria Administratiei financiare, unde se cunoaste contul. Daca nu ati depus taxa de timbru odata cu actiunea, pe citatia care vi se trimite trebuie sa se mentioneze aceasta obligatie.
Paven Florentina a scris:

Taxa de timbru pentru actiuni in contencios administratvi este de 4 lei( art.3, lit.m din Legea nr. 146/1997) si timbru judiciar de o,3 lei. Se achita la caseria Administratiei financiare, unde se cunoaste contul. Daca nu ati depus taxa de timbru odata cu actiunea, pe citatia care vi se trimite trebuie sa se mentioneze aceasta obligatie.

Corect, dar pt."obligatia de a face" in temeiul art.1075-1077? oare, pentru o cerere de interventie intr-o asemenea actiune, tb. platita taxa?:D. precizez "accesorie in interesul paratului";)