avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1995 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare marfuri in regim consignatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare marfuri in regim consignatie

Buna seara,
va rog daca se poate sa ma ajutati.
Vreau sa vand intr-un SRL produse achizitionate de la diverse persoane fizice(hand made).
Va rog sa-mi spuneti :
1. ce documente incheie SRL-ul cu persoana fizica la ridicarea produselor;
2. tva la vanzare se calculeaza doar la adaos sau la toata valoarea.
3. eventual o monografie daca aveti la indemana.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 23:56, 10 Decembrie 2012
Buna seara,

Intocmiti "Borderou de achizitie" cu persoanele respective. Plata o faceti pe "Dispozitie de plata/incasare" unde treceti numele beneficiarului, suma achitata, iar pe verso acesta sa semneze de primirea sumei.

TVA-ul se calculeaza la valoarea de vanzare. Dvs. banuiesc ca achizitionati aceste produse fara TVA. In acest caz nu va ramane decat sa colectati TVA-ul aferent vanzarilor.

Achizitia marfurilor
371=401/462

Se inregistreaza adaosul comercial
371=378

Plata marfurilor
401/462=5311

Vanzarea acestora

411=%
707
4427

Descarcarea de gestiune a marfurilor vandute

% =371
607
378
Ultima modificare: Luni, 10 Decembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin second hand lylyan lylyan Buna ziua Ma puteti ajuta cu o monografie magazin second hand - vanzare la kg Multumesc (vezi toată discuția)
Tva la borderoul de achizitie (si intracomunitar) artemis2011 artemis2011 Am cumparat marfa (decoratiuni si mobila) de la cateva persoane fizice din targuri, atat din tara ( in valoare de 5000 lei cat si din UE ( in valoare de 7000 ... (vezi toată discuția)
Conditii achizitionari din afara tarii marcucarolina marcucarolina Buna seara, Imi spune-ti si mie va rog frumos daca cumpar mobila din POLONIA ce trebuie sa fac din punct de vedere declarativ pentru o firma platitoare de ... (vezi toată discuția)