Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare marfuri in regim consignatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare marfuri in regim consignatie

Buna seara,
va rog daca se poate sa ma ajutati.
Vreau sa vand intr-un SRL produse achizitionate de la diverse persoane fizice(hand made).
Va rog sa-mi spuneti :
1. ce documente incheie SRL-ul cu persoana fizica la ridicarea produselor;
2. tva la vanzare se calculeaza doar la adaos sau la toata valoarea.
3. eventual o monografie daca aveti la indemana.
Multumesc.
Buna seara,

Intocmiti "Borderou de achizitie" cu persoanele respective. Plata o faceti pe "Dispozitie de plata/incasare" unde treceti numele beneficiarului, suma achitata, iar pe verso acesta sa semneze de primirea sumei.

TVA-ul se calculeaza la valoarea de vanzare. Dvs. banuiesc ca achizitionati aceste produse fara TVA. In acest caz nu va ramane decat sa colectati TVA-ul aferent vanzarilor.

Achizitia marfurilor
371=401/462

Se inregistreaza adaosul comercial
371=378

Plata marfurilor
401/462=5311

Vanzarea acestora

411=%

Descarcarea de gestiune a marfurilor vandute

% =371
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal