Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare contract de munca

sunt angajat din 5 octombrie cu contract de 4 ore, modificat cu act aditional pe 8 ore cu aceeasi data. intrebarea este: se poate face acum contract de 8 ore tot cu data de 5 octombrie in locul celui existent ? multumesc
Nu,nu se poate.Daca aveti nevoie undeva sa faceti dovada unui contract de munca cu o norma de 8 ore,prezentati-l pe cel cu 4 ore impreuna cu actul aditional.Nu se poate intocmi un contract cu 8 ore deoarece in revisal a fost inregistrat acel contract cu 4 ore urmat de modificare si ar fi o contradictie intre documente.Dar este in regula pentru dumneavoastra,ca perioada lucrata.
1. Nu se face un nou CIM de cate ori se aduce o modificare acestuia.

2. Sunt valabile actele aditionale incheiate pe parcursul executarii CIM.
@ remus250

Se poate face in urmatoarele conditii :
- angajatorul suporta aplica unei sanctiuni de catre ITM in cazul unui control
- c.i.m. vechi sa inceteze cu aceeasi data .