avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instanta competenta - emiterea deciziei de incadrare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instanta competenta - emiterea deciziei de incadrare sau incheierea c.i.m.

Pe scurt situaţia e următoarea:
- am participat la concursul organizat de către consiliul de administraţie al unei şcoli gimnaziale pentru ocuparea postului de secretar;
- în urma concursului am fost declarat admis;
- am primit din partea comisiei de examinare un exemplar al procesului verbal final care atestă că am fost admis;
- preşedintele comisiei de examinare mi-a înmânat ulterior şi un exemplar al hotărârii consiliului de administraţie al şcolii prin care s-a validat rezultatul concursului, s-a aprobat angajarea mea şi a fost însărcinat directorul unităţii să încheie contractul individual de muncă dintre mine şi unitatea de învăţământ;
- a doua zi după ce mi-a fost înmânat şi un original al hotărârii consiliului de administraţie m-am prezentat la post, însă directorul nu a dorit să primească actele menţionate mai sus şi mi-a comunicat că el nu consideră concursul legal;
- în cursul aceleiaşi zile i-am comunicat directorului prin fax o cerere de a pune în aplicare cele arătate în hotărârea consiliului de administraţie, dar nu am primit niciun răspuns;
- după 6 zile i-am comunicat aceeaşi solicitare prin recomandată cu confirmare de primire, directorul fiind cel care a semnat confirmarea - tot n-am primit răspuns.

În aceste condiţii socotesc că numai printr-o acţiune în justiţie îl pot obliga pe director să îmi respecte dreptul de a fi angajat ca urmare a promovării concursului, dar nu ştiu cărei instanţe trebuie să mă adresez.

Vă rog frumos să îmi daţi un sfat, eventual un model de acţiune.

Vă mulţumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Incompatibilitate sau conflict de interese flocanelu flocanelu Vreau sa lamuresc doua aspecte: 1.- sotul este consilier local (pensionar) si face parte din Consiliul de Administratie al Scolii Gimnaziale al comunei X, iar ... (vezi toată discuția)
Concurs post de secretara grad i a nico77 nico77 Buna ziua! As dori sa fac contestatie in legatura cu organizarea unui concurs pentru postul de secretara la un liceu (grad IA). M-ar interesa care sunt ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața domnule consilier juridic, am primit dimineață ... Brădean Florin Ioan Brădean Florin Ioan Bună dimineața domnule Consilier juridic, am primit dimineață de la domnul director al școlii la care lucrez decizia de reducere a normei de lucru de la 1 ... (vezi toată discuția)