Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concurs post de secretara grad I A
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concurs post de secretara grad I A

Buna ziua! As dori sa fac contestatie in legatura cu organizarea unui concurs pentru postul de secretara la un liceu (grad IA). M-ar interesa care sunt conditiile legale in care se organizeaza acest concurs. Cerintele au fost :vechime in munca 9 ani, cunostinte pc, recomandare ultimul loc de munca , cazier judiciar, adeverinta medic familie si experienta in relatii cu publicul. Comisia a fost alcatuita din directorul scolii un profesor de engleza si contabilul sef din cadrul aceluiasi liceu . Subiectele au fost facute de director. Unul din participantii acestui concurs lucreaza in liceu avand functia de muncitor necalificat.Proba scrisa s-a dat in prezenta unor supraveghetori de miercuri iar interviul si proba practica va avea loc luni in cadrul aceleiasi comisii de examinare. Personal am indoieli ca d-na care lucreaza in institutie nu ar fi sprijinita. Va rog niste indicatii ... .
Cititi H.G. nr. 286 din 23 martie 2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzător funcţiilor contractuale şi a criteriilor de promovare în grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice.
Asta daca angajatilor din scoli, nu li se aplica vreo procedura emisa de ministerul de resort.