Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pensionare femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pensionare femei

Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati conditiile de pensionare (toate tipurile existente), pentru o femeie, nascuta la data nasterii 8 septembrie 1957,cu studii superioare de 5ani la zi, cu 12 ani lucrati in grupa a II, momentan inca activa in campul muncii si penalizarile aferente.
Multumesc anticipat!

Cati ani de munca are femeia in total?
28 ani
Stagiul realizat = 28 ani + 3 ani (stagiu suplimentar grupa munca) = 31 ani
Stagiul complet prevazut de lege: 30 de ani si 10 luni

Pensie limita de varsta: iulie 2018 pentru un stagiu minim de 15 ani.

Pensie limita de varsta cu reducere pentru grupa: ianuarie 2016 pentru stagiul complet realizat (30 de ani si 10 luni).

Pensie anticipata (fara penalizare): nu e cazul, trebuie stagiu realizat de minim 38 de ani si 10 luni

Pensie anticipata partiala: iulie 2013, cu 45% penalizare (0,75% x 60 luni de anticipare) care se va mentine pana la trecerea la pensie limita de varsta.
ana-cer, moderator