avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pensionare femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pensionare femei


Buna ziua,
Va rog sa-mi comunicati conditiile de pensionare (toate tipurile existente), pentru o femeie, nascuta la data nasterii 8 septembrie 1957,cu studii superioare de 5ani la zi, cu 12 ani lucrati in grupa a II, momentan inca activa in campul muncii si penalizarile aferente.
Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 12:43, 14 Decembrie 2012
Cati ani de munca are femeia in total?
28 ani
Stagiul realizat = 28 ani + 3 ani (stagiu suplimentar grupa munca) = 31 ani
Stagiul complet prevazut de lege: 30 de ani si 10 luni

Pensie limita de varsta: iulie 2018 pentru un stagiu minim de 15 ani.

Pensie limita de varsta cu reducere pentru grupa: ianuarie 2016 pentru stagiul complet realizat (30 de ani si 10 luni).

Pensie anticipata (fara penalizare): nu e cazul, trebuie stagiu realizat de minim 38 de ani si 10 luni

Pensie anticipata partiala: iulie 2013, cu 45% penalizare (0,75% x 60 luni de anticipare) care se va mentine pana la trecerea la pensie limita de varsta.
Ultima modificare: Vineri, 14 Decembrie 2012
ana-cer, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie dumitruaida dumitruaida Sunt nascuta in septembrie 1957 si am lucrat 27 ani si 9 luni pana in prezent. Sunt inca salariata. Cand ma pot pensiona la limita de varsta si cand la ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)