Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Consider ca este tulburare de posesie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Consider ca este tulburare de posesie

Electrica schimba instalatia de distributie a energiei electrice in bloc si scot contorii din apartamente in spatii comune, respectiv pe hol. Am fost pus in postura sa mi se monteze un astfel de ,,dulap" in dreptul usii de acces in apartament.
Muncitorii au un proiect dar care nu il respecta. Proiectul a fost facut prost, din birou si nu respecta realitatile de pe teren. In aceste conditii muncitorii au ales solutii practice, pentru ei. Tinand cont de faptul ca acest panou cu contori este pus langa usa apartamentului meu, pe peretele lateral, dar pe directia de acces in apartament, as dori sa intreb daca exista o limita, eu stiu 2 metri?... la care trebuie sa se opreasca orice lucrari de modernizare sau altele, facute pe casa scarii?
Va multumesc ! Valy
n-as prea zice....B-)
lucrarile ar trebui sa se faca de firme autorizate ANRE si numai in conformitate cu normativele ANRE. luati lagatura cu un inginer autorizat ANRE pe electrica (exista autorizati ANRE si pe gaze) si cereti-i sfatul in privinta asta. trebuie sa existe niste reglementari stricte in privinta asta
nu credeti ca legea dispune destul de clar?orice modificare se face pe baza unui proiesct..si mai ales cu acceptul proprietarilor direct afectati?
Si la noi s-au facut aceste lucrari si suntem toti nemultumiti.
Nimeni n-a vazut vreun proiect, nimeni n-a fost anuntat si ne-am trezit cu lumina intrerupta si niste nesimtiti la usa care, la intrebarile noastre ne-au raspuns in doi peri: "nu vreti? atunci stati fara lumina!" ! Si chiar asa s-a intamplat unor locatari!!!
In plus, parte din contoare sunt montate la inaltime si nu se poate face citirea nici macar urcat pe un scaun! si in plus nu exista nici un fel de sigilii la tabloul de contoare si de sigurante.
Problema mea este legata de receptia lucrarii: asociatia de proprietari nu are nimic de zis? Cand se face receptia de catre reprezentantii primariei nu trebuie sa fim si noi reprezentati?
Ce atributii avea administratorul imobilului la aceasta lucrare?
Multumesc