Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tarif fond de risc
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tarif fond de risc

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o problema. A aparut HG 50/2009 cu privire la schimbarea tarifului pentru fd de risc cu data intrarii in vigoare 03.02.2009.
Va rog sa-mi spuneti de cand se aplica, daca trebuie sa tinem cont de aceste cote la intocmirea statelor de plata pe luna ianuarie.
va multumesc.
Da, se aplica incepand cu luna ianuarie 2009. A fost stabilit prin OUG 226/2008
Scuze. Ieri am zis ca intra in vigoare cu luna ianuarie 2009 ca asa se specifica in OUG 226/2008 dar azi am vazut proiectul bugetului asigurarilor sociale pe anul 2009 si acolo se mentioneaza ca intra in vigoare odata cu plata salariilor pe luna februarie. Deci, nu mai stiu cum e. Ba e alba , ba e neagra.Cert e ca noi avem salariile peste cateva zile, mi-am modificat in program deja noul procent si acum nu stiu daca e bine. #-o
Si eu am modificat procentul, lucrez la personal si salarizare intr-o firma de contabilitate si apucasem sa fac statele de plata pentru vreo 40 de firme. Acum sper sa nu le refac a doua oara, daca se aplica incepand cu 1 februarie.:((
Multumesc.
Guvernul a modificat normele metodologice de calcul al contributiei de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, ca urmare a modificarii limitelor cotelor de contributie pentru anul 2009, intre 0,15% si 0,85%, prin OUG nr. 226/2008. Modificarea normelor metodologice a fost adusa prin Hotararea Guvernului nr. 50/2009, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 63, de marti, 3 februarie 2009.
Cotele prevazute se aplica incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009.
In proiectul bugetului asigurarilor sociale pe anul 2009, la art. 20 alin (2) scrie : cotele de contributii datorate de angajatori in functie de clasa de risc se aplica incepand cu veniturile aferente lunii februarie 2009.