Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cota contributie pentru accidente de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cota contributie pentru accidente de munca

salutare. imi puteti spune unde gasesc si eu noile cote de contributii pentru accidente de munca si boli profesionale?
Ordonanţă de urgenţă nr. 226 din 30/12/2008 privind unele măsuri financiar-bugetare

art.4 din OUG nr.226/2008 prevede urmatoarele:
(1) Cotele de contributii datorate de angajatori in functie de clasa de risc, potrivit prevederilor Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc de la 0,15% la 0,85%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.
(2) Cotele prevazute la alin. (1) se aplica incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009.

Textul ordonantei il gasiti aici:
[ link extern ]