avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cota contributie pentru accidente de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cota contributie pentru accidente de munca

salutare. imi puteti spune unde gasesc si eu noile cote de contributii pentru accidente de munca si boli profesionale?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:34, 22 Ianuarie 2009
Ordonanţă de urgenţă nr. 226 din 30/12/2008 privind unele măsuri financiar-bugetare

art.4 din OUG nr.226/2008 prevede urmatoarele:
(1) Cotele de contributii datorate de angajatori in functie de clasa de risc, potrivit prevederilor Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc de la 0,15% la 0,85%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.
(2) Cotele prevazute la alin. (1) se aplica incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009.

Textul ordonantei il gasiti aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caam angajator cmihaelaalina cmihaelaalina buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie :help: unde as putea gasi noua contributie de asigurari pt accidente de munca si boli profesionale in ... (vezi toată discuția)
Salarizare mirelaisofia mirelaisofia ce inseamna CAMM 0,2% de la calcului salariului? Va multumesc (vezi toată discuția)
Taxe salariale Stanciu Andreea Maria Stanciu Andreea Maria Buna, as vrea sa imi calculati daca se poate cat se plateste la stat pt un salariu de 1.000 lei.Eu vreau sa imi platesc ¨din mana¨ca sa imi mearga cartea de ... (vezi toată discuția)