Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarizare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarizare

ce inseamna CAMM 0,2% de la calcului salariului? Va multumesc
Am rugamintea sa dai detalii .
Calcul salariu; angajator fond CAMM 2% ???

fond somaj 0,5%
fond sanatate 5,2%
fond cas 20,8%
comision camera de munca 0,75%-0,25%
fond contributii concedii 0,85%
fond garantare creante 0,25%

Va multumesc frumos

cota de 02.% reprezinta fondul de Accidente de munca si boli profesionale stabilit cf. cod CAEN pentru fiecare societate in functie de clasa de risc si difera de la 0.2-4% depinde ce obiect de activitatea are societatea apare in declaratia care se depune la Casa de pensii (in functie de codul CAEN)
monimiron a scris:

cota de 02.% reprezinta fondul de Accidente de munca si boli profesionale stabilit cf. cod CAEN pentru fiecare societate in functie de clasa de risc si difera de la 0.2-4% depinde ce obiect de activitatea are societatea apare in declaratia care se depune la Casa de pensii (in functie de codul CAEN)

Aveti intuitie! Nu am putut realiza ce poate fi acest CAMM nici sa ma picati cu ceara.
Ordonanţă de urgenţă nr. 226/2008 privind unele măsuri financiar-bugetare

Art. 4. - (1) Cotele de contribuţii datorate de angajatori în funcţie de clasa de risc, potrivit prevederilor Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, se stabilesc de la 0,15% la 0,85%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.
(2) Cotele prevăzute la alin. (1) se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2009.