Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozit CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozit CAS

ce impozit CAS (la pensii si sanatate ) va plati lunar o microintreprindere (SRL care are 1-4 salariati cu salariu minim pe econ.) pt acesti angajati ?
Cotele platite de angajator si angajat aplicate asupra bazelor de calcul sunt prevazute in Codul fiscal.

Contributiile angajatilor

- Contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat: 10,5%
- Contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj: 0,5%
- Contributia la bugetul asigurarilor sociale de sanatate: 5,5%
Contributiile angajatorilor

- Contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat: 20,8%; 25,8%; 30,8% in functie de conditiile de munca (plafonata)
- Contributia la bugetul asigurarilor sociale de sanatate: 5,2%
- Contributia pentru concedii si indemnizatii: 0,85%
- Contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale: 0,25%
- Contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj: 0,5%
- Contributia de asigurare pentru risc si accidente de munca si boli profesionale: 0,15% - 0,85%