Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii platite pentru un c.i.m. al unui angajat ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii platite pentru un c.i.m. al unui angajat pensionar

Buna ziua. As dori sa aflu ce contributii ar trebui platite pentru un C.I.M. al unui angajat care este deja pensionar pentru limita de varsta, atat angajatul cat si angajatorul.. Multumesc anticipat.
Se platesc toate contributiile, mai putin contributia pentru asigurarile de somaj . Astfel:
= pentru salariat
- contribuţia individuală de asigurări sociale: 10,5%, indiferent de condiţiile de muncă;
- contribuţia individuală de asigurări de sănătate: 5,5%;
-impozit pe venit 16%

= angajator
- contribuţia de asigurări sociale pentru condiţii:
a) normale de muncă: 20,8%;
b) deosebite de muncă: 25,8%;
c) speciale de muncă: 30,8%;

- contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale, diferenţiată în funcţie de clasa de risc, între 0,15 şi 0,85%,

- contribuţia de asigurări de sănătate: 5,2%;

- contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii: 0,85%;

- contribuţia datorată la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale: 0,25%
Multumesc pentru raspuns.