Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna

as dori sa ma angajez la o firma cu jumatate de norma (4 ore /zi), dar mi sa adus la cunostinta ca au de platit dupa mine contributiile 4oo ron, o cunostinta lucreaza si ea asa cu 4 ore / zi si plateste doar 200 ron. se poate asa o diferenta mare? eu am vb cu dansii ca doresc sa fac un copil , pot beneficia de concediu pt cresterea copilului daca lucrez doar 4 ore / zi?
unde trebuie sa ma interesez?

va rog ajutatima

multumesc anticipat
Contribuţiile care se plătesc sunt în funcţie de salariul brut sau în funcţie de salariul de incadrare de aceea există diferenţe
Pentru a beneficia de CCC trebuie sa fi avut venituri in ultimele 12 luni.

Cotributiile sunt:

a) pentru contributia de asigurari sociale:
- 31,3% pentru conditii normale de munca, din care 10,5% pentru contributia individuala si 20,8% pentru contributia datorata de angajator;
- 36,3% pentru conditii deosebite de munca, din care 10,5% pentru contributia individuala si 25,8% pentru contributia datorata de angajator;
- 41,3% pentru conditii speciale de munca, din care 10,5% pentru contributia individuala si 30,8% pentru contributia datorata de angajator;

b) pentru contributia de asigurari sociale de sanatate:
- 5,5% pentru contributia individuala;
- 5,2% pentru contributia datorata de angajator;

c) 0,85% pentru contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;

d) pentru contributia la bugetul asigurarilor de somaj:
- 0,5% pentru contributia individuala;
- 0,5% pentru contributia datorata de angajator;

e) 0,15%-0,85% pentru contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, diferentiata in functie de clasa de risc, conform legii, datorata de angajator;

f) 0,25% pentru contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, datorata de angajator.
Beneficiati de CCC indiferent de cate ore lucrati pe zi. Important este sa aveti un CIM.
multumesc pt raspunsuri