Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IN ATENTIA PLATITORILOR DE IMPOZIT PE PROFIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IN ATENTIA PLATITORILOR DE IMPOZIT PE PROFIT

Referitor la optiunea pentru declararea si plata impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial

Incepand cu data de 1 ianuarie 2013, prin O.G. nr. 30/ 2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal precum si pentru reglemenarea unor masuri financiar fiscale, se modifica art. 34 din Codul fiscal in sensul ca anumite categorii de contribuabili platitori de impozit pe profit pot opta pentru declararea si plata impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial.

Nu pot opta pentru aplicarea sistemului de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial, incepand cu anul 2013:

- organizatiile nonprofit;
- contribuabilii care obtin venituri majoritare din cultura cerealelor, a plantelor tehnice si a cartofului, pomicultura si viticultura;
- persoanele juridice straine si persoanele fizice nerezidente care desfoara activitate în România într-o asociere cu sau fara personalitate juridica;
-persoanele juridice straine care realizeaza venituri din/sau în legtura cu proprietati imobiliare situate în România sau din vânzarea/cesionarea titlurilor de participare detinute la o persoan juridica româna;
- persoanele fizice rezidente asociate cu persoane juridice române, pentru veniturile realizate atât în România cât si în straintate din asocieri fara personalitate juridica;
- contribuabilii nou-infiintati in cursul anului 2012 (nu sunt considerati contribuabili nou-infiintati in anul 2012 cei care se inregistreaza ca efect al unor operatiuni de reorganizare efectuate potrivit legii);
- contribuabilii care înregistreaza pierdere fiscala la sfâritul anului fiscal 2012;
- contribuabilii care in anul 2012 s-au aflat în inactivitate temporara sau au declarat pe propria raspundere ca nu desfoara activitati la sediul social/sediile secundare, situatii înscrise, potrivit prevederilor legale, în registrul comerului sau în registrul tinut de instantele judectoresti competente, dupa caz;
- contribuabilii care in anul 2012 au fost platitori de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.

Optiunea pentru aplicarea sistemului de declarare si plata a impozitului pe
profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial:

- se efectueaza la inceputul anului fiscal pentru care se solicita intrarea in acest sistem;
- este obligatorie pentru cel puin 2 ani fiscali consecutivi;
 - se comunica organelor fiscale competente prin depunerea formularului 010 Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica pana la data de 31 ianuarie 2013 inclusiv.

Iesirea din sistemul de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial:

- se efectueaza la inceputul anului fiscal pentru care se solicita aplicarea regulilor generale de declarare si plata a impozitului pe profit;
- se comunica organelor fiscale competente prin depunerea formularului 010 - Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati farar personalitate juridica pana la data de 31 ianuarie 2013 a anului fiscal respectiv.

Contribuabilii societati comerciale bancare au in continuare obligatia de a aplica
sistemul de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial.

Atentie : Contribuabilii care aplica sistemul de declarare si plata a impozitului
pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial determina platile anticipate
trimestriale in suma de o patrime din impozitul pe profit datorat pentru anul 2012,
actualizat cu indicele preturilor de consum, estimat pentru anul 2013, pâna la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se efectueaza plata.

Termenul pana la care se efectueaza plata impozitului anual este termenul de depunere a declaratiei privind impozitul pe profit, respectiv 25 martie a anului urmator.

Exceptie: Contribuabilii care aplica sistemul de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial in care, în primul an al perioadei obligatorii de 2 ani fiscali consecutivi înregistreaza pierdere fiscala efectueaz plati anticipate în contul impozitului pe profit la nivelul sumei rezultate din aplicarea cotei de impozit asupra profitului contabil al perioadei pentru care se efectueaz plata anticipat.

Impozitul pe profit pentru anul 2012, pe baza caruia se determina platile anticipate trimestriale pentru anul 2013 este :

- impozitul pe profit datorat conform formularului 101 - Declaratie privind impozitul pe profit pentru anul 2012, fara a lua in calcul platile anticipate efectuate  in cazul contribuabililor care in anul 2012 au beneficiat de scutiri de plata impozitului pe profit, conform legii, iar in anul 2013 nu mai beneficiaza de facilitatile fiscale respective : impozitul pe profit determinat conform formularului 101 - Declaratie privind impozitul pe profit pentru anul 2012 , luandu-se in calcul si impozitul pe profit scutit.

In cazul operatiunilor de reorganizare efectuate potrivit legii, contribuabilii care aplica sistemul de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial, stabilesc impozitul pe profit pentru anul precedent, ca baza de determinare a platilor anticipate, potrivit urmtoarelor reguli :

- contribuabilii care absorb prin fuziune una sau mai multe persoane juridice române, începând cu trimestrul în care operatiunile respective produc efecte, potrivit legii, însumeaza impozitul pe profit datorat de acestia pentru anul precedent cu impozitul pe profit datorat pentru acelasi an de celelalte societati cedente;
- contribuabilii înfiintati prin fuziunea a doua sau mai multe persoane juridice române însumeaza impozitul pe profit datorat pentru anul precedent de societile cedente. În situatia în care toate societile cedente înregistreaza pierdere fiscala în anul precedent, contribuabilii nou-înfiintati determina platile anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul sumei rezultate din aplicarea cotei de impozit asupra profitului contabil al perioadei pentru care se efectueaza plata anticipata;
- contribuabilii înfiintati prin divizarea unei persoane juridice române împart impozitul pe profit datorat pentru anul precedent de societatea cedenta proportional cu valoarea activelor si pasivelor transferate, conform proiectului întocmit potrivit legii. În situatia în care societatea cedenta înregistreaza pierdere fiscala în anul precedent, contribuabilii nou-înfiintati determina platile anticipate in contul impozitului pe profit la nivelul sumei rezultate din aplicarea cotei de impozit asupra profitului contabil al perioadei pentru care se efectueaza plata anticipata;
- contribuabilii care primesc active si pasive prin operatiuni de divizare a unei persoane juridice române, începând cu trimestrul în care operatiunile respective produc efecte, potrivit legii, însumeaza impozitul pe profit datorat de acestia pentru anul precedent cu impozitul pe profit datorat pentru anul precedent de societatea cedenta, recalculat proportional cu valoarea activelor si pasivelor transferate, conform proiectului întocmit potrivit legii;
- contribuabilii care transfera, potrivit legii, o parte din patrimoniu uneia sau mai multor societati beneficiare, începând cu trimestrul în care operatiunile respective produc efecte, potrivit legii, recalculeaza impozitul pe profit datorat pentru anul precedent proportional cu valoarea activelor si pasivelor mentinute de catre persoana juridica care transfera activele.

In cazul contribuabililor care aplica sistemul de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial si care in cursul anului devin sedii permanente ale persoanelor juridice straine ca urmare a operatiunilor de fuziune, divizare, divizare partiala, transferurilor de active si schimburilor de actiuni între societile din diferite state membre ale Uniunii Europene, incepand cu trimestrul in care operatiunile respective produc efecte, se aplica urmtoarele reguli:

- în cazul fuziunii prin absorbtie, sediul permanent determina platile anticipate în baza impozitului pe profit datorat pentru anul precedent de catre societatea cedenta;
- în cazul divizarii, divizarii partiale si transferului de active, sediile permanente determina platile anticipate în baza impozitului pe profit datorat pentru anul precedent de societatea cedenta, recalculat pentru fiecare sediu permanent, proportional cu valoarea activelor si pasivelor transferate, potrivit legii. Societatile cedente care nu înceteaza sa existe în urma efecturii unei astfel de operatiuni, începând cu trimestrul în care operatiunile respective produc efecte, potrivit legii, ajusteaza platile anticipate datorate proportional cu valoarea activelor si pasivelor mentinute.

Important : Pentru aplicarea sistemului de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial, indicele preturilor de consum necesar pentru actualizarea platilor anticipate se comunica, prin ordin al ministrului finanelor publice, pâna la data de 15 aprilie a anului 2013.

Sursa: [ link extern ] /
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna ziua.
Va rog sa-mi raspundeti daca o societate desi intruneste conditiile pentru a opta pentru declararea si plata impozitului pe profit anual,cu plati anticipate efectuate trimestrial dar nu o face ,care va fi modalitatea de declarare si plata pentru anul 2013?
@vlad.aurelia

Nu optati pentru declararea si plata impozitului pe profit anual, cu plati anticipate, efectuate trimestrial. Nu exista aceasta obligativitate, ci este doar optiunea contribuabilului.

Declarati si platiti trimestrial impozitul, ca si pana acum.

Un articol util puteti citi aici:

www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc mult.
O microintreprindere, platitoare de impozit pe profit, potrivit Ord.8/2013, are obligatia ca incepand cu 1 februarie sa plateasca impozit pe venitul microintreprinderilor. Pentru luna ianuarie trebuie depusa o declaratie din care sa rezulte care este impozitul pe profit aferent acestei luni. Poate sa-mi spuna cineva ce declaratie trebuie depusa intrucat : am descarcat decl.101, am completat in loc de 2012 anul 2013, iar cand am vrut sa descarc recipisa, am avut surpriza sa vad ca-mi confirma validitatea declaratiei, dar aferenta "lunii decembrie 2012". Ce este de facut in cazul acesta ? Va multumesc