Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia la locul de munca

Buna seara. Am si eu o intrebare pentru persoanele care detin cunostiinte in dreptul muncii. Lucrez si as vrea sa-mi dau demisia. Angajatorul spune ca pot pleca doar cu preaviz de 15 zile.
Din motive personale eu as vrea sa plec imediat. Exista vreo reglementare care sa-l oblige in acest sens?
Ar fi o portita, intyrcucat regulamentul intern spune ca daca lipsesc 3 zile mi se reziliaza contractul de munca.
Insa nustiu daca acest lucru atrage dupa sine penalizari nedorite.
Va multumesc.
lucian-b, utilizator
In contractul de munca este specificata perioada de preaviz in cazul demisiei.
serbananca2000, utilizator
@ lucian-b

Daca in c.i.m. este prevazut termenul de preaviz in cazul demisiei de 15 zile , atunci acesta este termenul pe care-l trebuie sa-l respectati.

Daca doriti sa nu mai efectuati preavizul , puteti solicita angajatorului incetarea c.i.m. cu acordul partilor .. situatie in care nu se acorda preaviz.

De asemenea, puteti demisona fara preaviz in cazul in care angajatorul si-a incalcat obligatiile asumate prin c.i.m. (art.81 alin.8 C.mun.)

Daca lipsiti 3 zile nemotivat, atunci vi se ma desface disciplinar c.i.m. .. incetarea raportului de munca din motive disciplininare nu atrage niciun impediment pentru dvs decat mentalitatea viiitorului angajator .
La desfacerea disciplinara se mai beneficiaza de somaj ?
Nu se beneficiaza.
Desfacerea disciplinara a c.i.m. nu va da dreptul sa beneficiati de somaj.