avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia la locul de munca

Buna seara. Am si eu o intrebare pentru persoanele care detin cunostiinte in dreptul muncii. Lucrez si as vrea sa-mi dau demisia. Angajatorul spune ca pot pleca doar cu preaviz de 15 zile.
Din motive personale eu as vrea sa plec imediat. Exista vreo reglementare care sa-l oblige in acest sens?
Ar fi o portita, intyrcucat regulamentul intern spune ca daca lipsesc 3 zile mi se reziliaza contractul de munca.
Insa nustiu daca acest lucru atrage dupa sine penalizari nedorite.
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 18 Decembrie 2012
lucian-b, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:58, 19 Decembrie 2012
In contractul de munca este specificata perioada de preaviz in cazul demisiei.
Ultima modificare: Marți, 18 Decembrie 2012
serbananca2000, utilizator
@ lucian-b

Daca in c.i.m. este prevazut termenul de preaviz in cazul demisiei de 15 zile , atunci acesta este termenul pe care-l trebuie sa-l respectati.

Daca doriti sa nu mai efectuati preavizul , puteti solicita angajatorului incetarea c.i.m. cu acordul partilor .. situatie in care nu se acorda preaviz.

De asemenea, puteti demisona fara preaviz in cazul in care angajatorul si-a incalcat obligatiile asumate prin c.i.m. (art.81 alin.8 C.mun.)

Daca lipsiti 3 zile nemotivat, atunci vi se ma desface disciplinar c.i.m. .. incetarea raportului de munca din motive disciplininare nu atrage niciun impediment pentru dvs decat mentalitatea viiitorului angajator .
La desfacerea disciplinara se mai beneficiaza de somaj ?
Nu se beneficiaza.
Desfacerea disciplinara a c.i.m. nu va da dreptul sa beneficiati de somaj.

Alte discuții în legătură

Somaj in caz de desfacere disciplinara a cim? in cazul concedierii ... HannahElaLid HannahElaLid Somaj in caz de desfacere disciplinara a CIM? In cazul concedierii ca urmare a cercetarii disciplinare, se poate acorda somaj, daca celelalte conditii sunt ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj? popescucecilian popescucecilian mia desfacut contractul de munca cu articolul 61 litera a.am dreptul la somaj? (vezi toată discuția)
Somaj carpaho carpaho daca un salariat si-a dat demisia si parcurge cele 20 de zile lucratoare de preaviz, intrebarea este daca beneficiaza de ajutor de somaj si daca da cu ce ... (vezi toată discuția)