Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa

Buna ziua,
am primit o amenda administrativa pe persoana fizica pentru neplata contributiilor CASS pe firma. Termenul de plata comunicat este de 15 zile de la primirea instiintarii.
As putea sa platesc amenda cam peste trei luni.... ma intreb daca ar trebui sa solicit in scris prelungirea termenului sau pot lasa timpul sa treaca si sa o platesc atunci...
Multumesc anticipat pentru sfat!:D
Conform Art. 6 din Legea 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, riscati amenda sau pedeapsa cu inchisoarea, in plus intre timp curg si penalizarile la sumele datorate.

Art.6
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda retinerea si nevarsarea, cu intentie, in cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentand impozite sau contributii cu retinere la sursa.
Multumes pentru raspuns, o sa tin cont de cele precizate.

Sarbatori frumoase si linistite.
Cu respect,
MD