avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce pot sa fac ?- stabilire domiciliu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce pot sa fac ?- stabilire domiciliu minor

Buna ziua !

Sotia are custodia minorei in varsta de aproape 10 ani. Domiciliu in Spania.

Fetita a ajuns in Romania in vacanta si nu vrea sa se mai intoarca in Spania !!!

Ce pot sa fac ca sa ramana legal in Romania ?
Cel mai recent răspuns: Mihai Strimbeanu , Alte profesii 17:53, 25 Decembrie 2012


Se va face o plangere penala dupa ce se va proceda la executarea silita.

Va trebui sa deschideti si proces in Romania.
Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2012
gi-jane2, moderator
Am intrat in ceata :D !
Pai intr-un timp atat de scurt...nu vad cum as putea face ceva. Este si vacanta de Sarbatori...!

Ma interesa in principiu...care sunt pasii de urmat [cu avocat sau fara]...si ce sanse de reusita am !
Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2012
spain, utilizator

Poate sa plateasca un executor care sa va execute rapid...


Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2012
gi-jane2, moderator
Am inteles ce poate sa faca mama+avocatul ei.

DAR eu ce pot/trebuie sa fac ?


Legal vorbind dati copilul conform legii.
Vreti sa incalcati legea?
Eu cam asa inteleg ca ati dori...
Legea trebuie respectata...
Ultima modificare: Duminică, 23 Decembrie 2012
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Desfacere casatorie Marcel Mihalache Marcel Mihalache In ce conditii se poate desface in Romania o casatorie incheiata in alt stat (SUA)? Care este instanta competenta? Mentionez ca sotul este cetatean american ... (vezi toată discuția)
Divor strainatate dragganu dragganu buna ziua, am domiciliul in Romania, iar sotia este cetatean strain in franta cu domiciliul acolo. casatoria este facuta in romania.avem un copil minor care ... (vezi toată discuția)
Divort intre doi cetateni romani cu domiciliu in germania savulea savulea Buna ziua, Suntem un cuplu de cetateni romani cu domiciliul in Germania care doresc sa divorteze amiabil. Nu avem copii, Nu avem proprietati sau alte bunuri ... (vezi toată discuția)