Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... refuz radiere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

refuz radiere

Buna! am cumparat o masina in 2011 si vanzatorul nu vrea ( lipsa interes, nu e de gasit, etc) sa radieze masina precizez ca am toate actele masinii talon carte de identitate tot .....
intrebarea este el poate sa imi faca mie ceva ? gen sa o declare furata sau ceva eu am contract de vanzare cumparare la o firma facut dar din cate am citit acesta este nul ce mi se pare dubios este faptul ca acesta are resedinta si in bucuresti unde am incheiat contract (masina e pe bucuresti) dar si in moldova (el este din moldova ) si in bucuresti nu il gasesc nicidecum.Din ce am inteles pot sa il actionez in instanta (lucru care dureaza enorm de mult) sau sa fac plangere la politie insa ce rezolv cu acea plangere la politie?sau cum decurg lucrurile dupa? sau ce pot pati in aceasta situatie!?
rdinamix a scris:

Buna! am cumparat o masina in 2011 si vanzatorul nu vrea ( lipsa interes, nu e de gasit, etc) sa radieze masina precizez ca am toate actele masinii talon carte de identitate tot .....
intrebarea este el poate sa imi faca mie ceva ? gen sa o declare furata sau ceva eu am contract de vanzare cumparare la o firma facut dar din cate am citit acesta este nul ce mi se pare dubios este faptul ca acesta are resedinta si in bucuresti unde am incheiat contract (masina e pe bucuresti) dar si in moldova (el este din moldova ) si in bucuresti nu il gasesc nicidecum.Din ce am inteles pot sa il actionez in instanta (lucru care dureaza enorm de mult) sau sa fac plangere la politie insa ce rezolv cu acea plangere la politie?sau cum decurg lucrurile dupa? sau ce pot pati in aceasta situatie!?

si daca pot circula cu masina asa daca voi avea probleme cu politia sau ceva?
1-Pentru raspuns la obiect ,detaliati situatia concreta
2-Ati incheiat contract de vanzare cumparare auto prin unitate autorizata ?
3-
din cate am citit acesta este nul
unde este precizat ca este nul ?
4-Concret dvs ce documente detineti ?
in momentul de fata am la mine urmatoarele masina cheile talon carte de identitate vehicul asigurarea si contractul de vanzare cumparare facut la o firma in bucuresti , deci exista contract v-c incheiat intre vanzator cumparator iar eu detin toate actele exceptie acea fisa de la primaria municipiului referitoare la impozite si alte taxe care doar actualul proprietar o poate elibera (mentionez ca aceasta masina a mai fost vanduta in anul 2010 deci cred eu ca in momentul acela avea toate impozitele la zi).
Este suspecta incheierea contractului de vanzare cumparare in lipsa certificatului fiscal,lipsa de document care permite a se suspecta existenta de debite in urmarire pe numele vanzatorului auto
ynocentta a scris:

Este suspecta incheierea contractului de vanzare cumparare in lipsa certificatului fiscal,lipsa de document care permite a se suspecta existenta de debite in urmarire pe numele vanzatorului auto

adevarul este ca in momentul incheierii contractului vanzatorul si-a platit tot impozitul astfel sa imi pot scoate acea fisa insa nu stiam ca doar vanzatorul o poate elibera (desi aveam contractul si copia buletin) urmand ca apoi sa nu mai pot contacta vanzatorul desi nu cred ca este ceva in neregula dat fiind faptul ca masina mai fusese inscrisa in 2010 si am verificat actele masina este in regula tehnic si in acte ma refer.Deci ce pot pati in aceasta situatie?Voi intampina probleme daca ma voi folosi in continuare de autoturism? asta pana rezolv prin instanta situatia....... multumesc