avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radierea masinii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radierea masinii

buna ziua!daca am cumparat o masina ,actele sunt la mine toate,contractul de vanzare cumparare al masini a fost facut intre tatal meu si vanzator,intre timp tatal meu a murit.Cineva m-a sfatuit sa ma duc sa fac un act de vanzare cumparare intre tata=si mine,cum ca el mi-ar fi vandut masina mie!voi ce ma sfatuiti sa fac?si mai am o intrebare,daca politia ma opreste in trafic,as putea pati ceva?
Cel mai recent răspuns: nepotu08 , utilizator 23:12, 28 Mai 2013
Nu se prea intelege ce spuneti:
nepotu08 a scris:
..daca am cumparat o masina ,actele sunt la mine toate,contractul de vanzare cumparare al masini a fost facut intre tatal meu si vanzator,intre timp tatal meu a murit.

Ati cumparat masina (dvoastra?) dar actul este facut de tatal dvoastra ?


nepotu08 a scris:
Cineva m-a sfatuit sa ma duc sa fac un act de vanzare cumparare intre tata=si mine,cum ca el mi-ar fi vandut masina mie!voi ce ma sfatuiti sa fac?

Eroare mare, nu puteti face act intre dvoastra si tatal (decedat), ar fi un fals in acte, infractiune.
In plus, cum scoateti certificat fiscal pentru vanzare auto de la primarie, de pe numele tatalui?
Acel certificat trebuie scos inaintea datei contractului de vanzare auto.

1) Talonul pe numele cui este?
2) Pentru dreptul de proprietate asupra auto veti face succesiune dupa tatal dvoastra.
sa incerc sa fiu mai explicit,poate ma puteti ajuta mai bine.
actele masinii sunt pe numele celui care i-a vandut masina tatalui meu...nu a mai inmatriculat masina pentru ca ,cel care a vandut=o nu a mai trimis actul de radiere al masinii.intre timp tatal meu a murit,iar eu am ramas cu contractul de vanzare cumparare,intre vanzator si tata.de asta spun ca cineva a zis sa ma duc sa imi fac contract de vanzare cumparare intre tatal meu=si mine.Acum eu mai am o intrebare,cel care mi-a vadnut masina,o poate radia de la politie si de la primarie,fara actele originale ale masini?
pai masina nu este inmatriculata pe numele tatalui,ea este inmatriculata pe numele vechiului proprietar.eu acum vreau sa stiu ce as putea pati dacca ma opreste politia in trafic si sa zicem ca masina ar fi radiata de la politie?ce as risca .
Deci:
- masina nu se radiaza de la politie (ca pe vremuri). La politie, in caz de vanzare auto se face transcrierea dreptului de proprietate pe noul proprietar, ocazie cu care se face si radierea de pe vechiu proprietar.
- act intre dvoastra si tatal (decedat) nu se poate, intrucat tatal nu mai exista ca sa semneze. Actul este fals si nul, daca este facut ! In plus, tatal ar fi trebuit sa va dea pe langa semnatura si un certificat fiscal, scos de la Primarie, dar nu are cum sa faca asta, intrucat este decedat (Dumnezeu sa il odihneasca).
- Dvoastra trebuie sa faceti succesiune dupa tatal dvoastra si prin succesiune (mostenire) va revine si auto.
- In actele pe care le aveti pentru masina, trebuie sa existe de la fostul proprietar si un certificat fiscal pentru vanzarea auto. Il aveti? Fara certificat, actul de vanzare (intre fostul proprietar si tatal dvoastra) este nul!
- Daca va opreste politia si pe talonul auto, pe spate scrie ca este instrainat catre "xxx" la data de "xxx", politia va confisca talonul si va da amenda! Daca nu scrie nimic, folositi masina in continuare !
pe certificatul de inmatriculare pe spate nu scrie data,acolo unde este scris instrainat catre!acum dvs ce ma sfatuiti sa fac?eu ma gandeam ca daca nu pot face un act vanzare cumparare nou intre tata si mine,sa ma duc sa il caut pe proprietar,si sa incerc sa fac un nou contract de vanzare cumparare intre el si mine.se poate asa ceva,sau trebuie sa mai platesc ceva taxe la notar?ca nu ma pricep

Alte discuții în legătură

Am vandut masina fara certificat fiscal cyberpunk cyberpunk Buna ziua. In urma cu un an jumatate am cumparat o masina fara certificat fiscal. Dupa 3 luni de circulat cu ea cu numere rosii, am vandut-o. La fel fara ... (vezi toată discuția)
Radiere auto in vederea inmatricularii trafyctz trafyctz Buna ziua, astazi Sambata 23-03-2013 am vandut o masina care era pe numele meu. Am fost la cineva care se ocupa cu acte auto si mi-a facut decat actul de ... (vezi toată discuția)
Am cumparat o masina fara contract de vanzare-cumparare Attila93 Attila93 Buna ziua. Problema mea este urmatoarea, am cumparat o masina de la cineva dar n-am putut sa fac cu persoana respectiva un contract de vanzare-cumparare pt. ca ... (vezi toată discuția)