Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am vandut masina fara certificat fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am vandut masina fara certificat fiscal

Buna ziua.
In urma cu un an jumatate am cumparat o masina fara certificat fiscal.
Dupa 3 luni de circulat cu ea cu numere rosii, am vandut-o. La fel fara certificat fiscal.
Acum dupa tot acest timp cumparatorul doreste certificatul, eu sunt in afara tarii.
Mai este valabil contractul de vanzare cumparare?
pot fi actionat in judecata?
Multumesc anticipat
Dvs ati tranzactionat autovehiculul pri incheiere de contract de vanzare cumparare-in conditiile legii?
cyberpunk a scris:

In urma cu un an jumatate am cumparat o masina fara certificat fiscal.

Actul dvoastra (cu care ati cumparat auto) fara certificat fiscal, este nul de drept.
La fel si actul cu care ati vandut mai departe, nul si el !
ok, greseala mea, eram tanar si naiv, si sunt sigur ca vanzatorul nu ar fi avut de gand sa-mi dea certificatul fiscal.
eu la randul meu cand am facut contactul de vanzare, am mers direct la primarie pt a-i da omului fiscalu. acolo era rand, si el a fost cu ideea ca revenim altadata, ma suna el..
acu dupa tot acest timp in sfarsit ma suna, i-l pot da cand ma reintorc in tara.
Intrebarile mele sunt:
mai poate face ceva omul cu masina daca ii dau certificatul fiscal dupa tot acest timp?
pot fi tras la raspundere in vreun fel?
Va multumesc anticipat.

[Va rog folositi functia de citare doar daca va adresati unei anumite parti dintr-un mesaj sau daca mesajul la care va referiti nu se afla pe aceeasi pagina]
Admin, administrator
Se impun cateva precizari din partea dvoastra:
1) Pe al cui nume este talonul masinii?
2) Dvoastra sunteti declarat la fiscul local cu masina? Platiti sau ati platit impozit pe ea?
Buna ziua.
Masina am tinut-o doar 3 luni, timp in care doar mi-am luat numere provizorii de la politie. Nu am declarat-o nicaieri in necunostinta de cauza.
Nu imi mai aduc aminte pe numele cui era talonul masinii din pacate.
Admin, administrator