Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am vandut masina fara certificat fiscal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am vandut masina fara certificat fiscal

Buna ziua.
In urma cu un an jumatate am cumparat o masina fara certificat fiscal.
Dupa 3 luni de circulat cu ea cu numere rosii, am vandut-o. La fel fara certificat fiscal.
Acum dupa tot acest timp cumparatorul doreste certificatul, eu sunt in afara tarii.
Mai este valabil contractul de vanzare cumparare?
pot fi actionat in judecata?
Multumesc anticipat
cyberpunk a scris:
Nu am declarat-o nicaieri in necunostinta de cauza.

Pai daca nu ati declarat-o nicaieri, cum v-ati dus la primarie cu cel caruia i-ati vandut-o ca sa ii dati certificat fiscal (asa cum ati scris in mesajul 2)? Nu aveati cum sa ii dati certificat fiscal atunci si nu prea aveti cum sa ii dati nici acum, decat doar daca va asumati sa platiti impozitul pe auto plus penalitati pentru 5 ani in urma, ca asa este legea (si se aduna ceva banuti).
Fara certificatul asta, ultimul cumparator nu poate sa inmatriculeze auto.

cyberpunk a scris:
Nu imi mai aduc aminte pe numele cui era talonul masinii din pacate.

Atunci, ultimul proprietar are urmatoarele variante:
1) Merge pe talonul aluia pana la calendele grecesti sau pana duce masina la fier vechi;
2) Se duce si face acte cu cel de pe talon, ceea ce implica impozite platite din urma, scoatere certificat fiscal etc ...si nu in ultimul rand timbrul de mediu (care dupa ce o sa vada cat este o sa se ia cu mainile de cap).

Dvoastra nu prea aveti cum sa il ajutati !
Deci masina nefiind declarata de catre mine, as fi stat la coada degeaba ca nu primeam certificat fiscal? din ce stiam eu certificatul acesta este dovada ca nu am datorii la fisc, dar se pare ca dovedeste daca a fost platit impozitul pe masina cat timp a fost in proprietatea mea...corectati-ma daca gresesc.
Eu acum sunt undeva la mijloc, am tinut o masina 3 luni, fara sa o declar la fisc, si am vandut-o la fel cum am cumparat-o, fara certificat. Pot avea probleme penale pentru nestiinta?
Mai am vreo obligatie legala fata de ultimul cumparator daca a trecut atata timp, adica pot fi actionat in judecata pentru vreo abatere?
Va multumesc frumos pt raspunsurile date.
Cu stima, Dan
Admin, administrator
cyberpunk a scris:
Deci masina nefiind declarata de catre mine, as fi stat la coada degeaba ca nu primeam certificat fiscal? din ce stiam eu certificatul acesta este dovada ca nu am datorii la fisc, dar se pare ca dovedeste daca a fost platit impozitul pe masina cat timp a fost in proprietatea mea...corectati-ma daca gresesc.

Corect. Ati inteles bine !

cyberpunk a scris:
Eu acum sunt undeva la mijloc, am tinut o masina 3 luni, fara sa o declar la fisc, si am vandut-o la fel cum am cumparat-o, fara certificat. Pot avea probleme penale pentru nestiinta?
Mai am vreo obligatie legala fata de ultimul cumparator daca a trecut atata timp, adica pot fi actionat in judecata pentru vreo abatere?

Probleme penale nu !
Oricum la randul dvoastra nu puteati declara masina la fisc, fara certificatul fiscal de la samsar, deci actul de vanzare/cumparare intre dvoastra si samsar este nul de drept ! Adica nu face 2 bani.
Mai departe, nul actul intre dvoastra si ultimul cumparator (la fel din cauza certificatului).
Ultimul proprietar cand a luat auto de la dvoastra fara actele legale si-a asumat acest lucru, deci acum trage pentru prostia facuta !

In judecata puteti fi actionat (oricine va poate da in judecata pentru orice), dar se pune problema cu ce sanse ! Cat timp a trecut de cand ati vandut auto (ca asta nu ati scris)?? Si ce auto este ?? Este masina scumpa, buna, valoroasa, din ce an este, ce norma de poluare (euro cat) ?? Caci se pune problema daca se merita din partea ultimului proprietar atata bataie de cap ca sa obtina act de proprietate pentru un auto pentru care o sa plateasca si un mare timbru de mediu, care poate merge si pana la cateva mii de euro.
trandafir2, moderator
Noi ar trebui sa deducem ca masina nu este inmatriculata in romania, corect?
Daca este asa,, pe numele celui care se face cartea CIV si toate actele la RAR,,(primul proprietar pe romania)acea persoana trebuie sa prezinte certificat fiscal (pe numele lui la inmatriculari),, daca masina are brief de germania ,, cu un nume de neamt,, ce certificat fiscal sa-i trebuiasca?

Tu, in momentul in care ai scos numere rosii,, pe perioada aia,, o sa platesti impozit....
Nu consider ca are vreo legatura numele tau in aceasta tranzactie,,, cel mai simplu era sa faca un contract de vanzare cumparare direct pe numele celui din Actele masinii
Am inmatriculat destule masini dar niciodata cele aflate la PRIMA inmatriculare nu a necesitat certificat fiscal, doar o viza pe fisa de inmatriculare de la finante si impozite , eventual un certificat fiscal pe numele celui care o va inmatricula
Ai creat o confuzie pentru ca nu ai specificat exact toate datele problemei
Buna ziua. In aceeasi problema sunt si eu.
Am vandut o masina fara fiscal..proprietarul vechi ducandu.ma de nas pe mine si viitorul proprietar cu eliberarea fiscalului. Culmea,dupa 1 an aproape,sunt instiintata ca sunt data in judecata pt nepredarea fiscalului si pt sustragerea talonului. Ok,fiscalul nu l.am scos pt ca asteptam de la celalalt fiscalul(de la cel de la care am luat.o)..dar talonul clar l.am inmanat cumparatorului! Ce pot face? Ce e de facut? Va multumesc