Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... radierea masinii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

radierea masinii

buna ziua!daca am cumparat o masina ,actele sunt la mine toate,contractul de vanzare cumparare al masini a fost facut intre tatal meu si vanzator,intre timp tatal meu a murit.Cineva m-a sfatuit sa ma duc sa fac un act de vanzare cumparare intre tata=si mine,cum ca el mi-ar fi vandut masina mie!voi ce ma sfatuiti sa fac?si mai am o intrebare,daca politia ma opreste in trafic,as putea pati ceva?
cel mai bine pentru dvs, asa ar fi . Sa-l cautati pe proprietar si sa faceti un contract de vanzare intre el si dvs.
Da, e bine ca nu scrie nimic pe talon.
Sfatul primit de la @gj-jane2 cu contractul de vanzare/cumparare intre dvoastra si vechiul proprietar este bun.
Va trebui sa ii platiti impozitele din urma proprietarului si sa va elibereze certificat fiscal de la primaria proprietarului (fara el, actul de vanzare cumparare este nul).

Nu trebuie sa mergeti neaparat la notar, puteti merge si la un birou de intermediere auto !
trandafir2, moderator
la asta cu un nou contract ma gandeam si eu,mai mult pe mine ma intereseaza ce as putea pati,daca ma opreste politia.dar daca ai zis ca atata timp cat nu e trecut instrainat catre nimic,pot zice ca am imprumutat masina si merg cu ea asa.nu as avea ce sa patesc?
Oricum, noul contract de vanzare/cumparare, va acopera doar 30 zile pana cand survine termenul de inmatriculare obligatorie pe numele noului proprietar.
Nu va ganditi ca daca faceti un nou contract, o sa mergeti ani de zile cu auto fara sa il inmatriculati pe numele dvoastra.
Daca nu aveti de gand sa inmatriculati auto ...mai bine il lasti asa, pe vechiul talon.
trandafir2, moderator
pai nu ca fac contract nou,intre mine si proprietar,dar tot nu o sa completey pe talon instrainat catre la data de ...!!!mie atata imi este frica ce as putea pati,din punct de vedere legislativ?in rest de masina si de altele nici nu ma intereseaya,ma gandesc sa nu imi faca vreun dosar penal,] ceva ca eu nu prea cunosc legile astea:D