Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inchidere cont bancar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inchidere cont bancar

titularul contului bancar este decedat,daca nu are imputernicit cine poate inchide acel cont.va multumesc anticipat pt ajutor.
Persoana fizica sau juridica?
persoana fizica
Va trebui sa se prezinte sotul/sotia cu o copie legalizata dupa certificatul de deces. Aceasta in cazul in care se doreste numai inchiderea contului.
Daca sunt bani depozitati in cont, va trebui dezbatuta succesiunea unde se vor mentiona si banii din acest cont.
Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea problema. Tatal meu a decedat in urma cu putin timp. Avea un cont la o banca in care insa exista o suma foarte mica de aproximativ 50-100 LEI. Atat eu (fiul) cat si mama mea suntem imputerniciti pe acest cont si putem face toate operatiunile mai putin inchiderea acestuia. Intrebarea mea este cum putem inchide acest cont fara a deschide succesiune deaoarece toate actele pentru aceasta actiune costa destul de mult comparativ cu suma existenta in cont. Va multumesc!
@valiradu76
V-ati prezentat cu certificatul de deces la banca? Si au refuzat inchiderea contului? Daca sunteti imputerniciti pe contul respectiv, puteti retrage sumele existente in cont, banca poate opri comisioanele aferente inchiderii de cont. Si in mod normal ar trebui sa accepte inchiderea contului pe baza certificatului de deces legalizat.