Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente de pret ulterioara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente de pret ulterioara

buna ziua, am urmatoarea situatie la care am nevoie de ajutor. Am primit o factura
de diferenta de pret la o marfa care deja a fost vinduta luna anterioara.Furnizorul a
descoperit ca a facturat un pret mai mic. Cum fac inregistrarile contabile de iesire
a diferentei de pret marfa fiind deja vinduta.cu multumiri:(
Cred ca cea mai buna solutie este inregistrarea unei N.I.R. cu valoare 0 (zero).

Se va inregistra:
371 = 401 cu suma din factura fara T.V.A.
371 = 378 cu suma din factura fara T.V.A. in rosu (cu semnul minus)
4426 = 401 cu T.V.A din factura.
Adica va corectati adaosul comercial , in functie de valoarea nefacturata anterior de furnizor. Exista o baza legala pentru aceasta facturare ulterioara? Doar ma intreb :rolleyes:...nu astept neaparat un raspuns. Eu nu as fi acceptat aceasta factura la plata. Furnizorul trebuia sa imi justifice emiterea acestei facturi.

Cu adaosul aplicat de Dvs. si corectat ulterior, nu iesiti in pierdere cumva? Ati verificat si acest aspect?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
a fost greseala de facturare din partea furnizorului.pe factura de corectie apare produsul
facturat gresit cu valoarea in minus si produsul facturat bine cu plus de aici diferenta de pret.
corectia a fost facuta de comun acord. daca aceasta factura am facut inregistrarea de ex.
378 = 401 val.10
4426 = 401 val. 2.4
cum fac inregistrarea la descarcare din gestiune, firma de distributie en gros evidenta stocurilor se face la pret de achizitie.
Marfa era vanduta la momentul facturarii diferentelor de pret?
marfa s-a vindut cu pretul corect adica luind in considerare greseala furnizorului