avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente de pret ulterioara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente de pret ulterioara

buna ziua, am urmatoarea situatie la care am nevoie de ajutor. Am primit o factura
de diferenta de pret la o marfa care deja a fost vinduta luna anterioara.Furnizorul a
descoperit ca a facturat un pret mai mic. Cum fac inregistrarile contabile de iesire
a diferentei de pret marfa fiind deja vinduta.cu multumiri:(
Cel mai recent răspuns: zita-lucia , utilizator 12:46, 15 Ianuarie 2013
Cred ca cea mai buna solutie este inregistrarea unei N.I.R. cu valoare 0 (zero).

Se va inregistra:
371 = 401 cu suma din factura fara T.V.A.
371 = 378 cu suma din factura fara T.V.A. in rosu (cu semnul minus)
4426 = 401 cu T.V.A din factura.
Adica va corectati adaosul comercial , in functie de valoarea nefacturata anterior de furnizor. Exista o baza legala pentru aceasta facturare ulterioara? Doar ma intreb :rolleyes:...nu astept neaparat un raspuns. Eu nu as fi acceptat aceasta factura la plata. Furnizorul trebuia sa imi justifice emiterea acestei facturi.

Cu adaosul aplicat de Dvs. si corectat ulterior, nu iesiti in pierdere cumva? Ati verificat si acest aspect?
Ultima modificare: Vineri, 4 Ianuarie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
a fost greseala de facturare din partea furnizorului.pe factura de corectie apare produsul
facturat gresit cu valoarea in minus si produsul facturat bine cu plus de aici diferenta de pret.
corectia a fost facuta de comun acord. daca aceasta factura am facut inregistrarea de ex.
378 = 401 val.10
4426 = 401 val. 2.4
cum fac inregistrarea la descarcare din gestiune, firma de distributie en gros evidenta stocurilor se face la pret de achizitie.
Marfa era vanduta la momentul facturarii diferentelor de pret?
marfa s-a vindut cu pretul corect adica luind in considerare greseala furnizorului

Alte discuții în legătură

Nota contabila achizitie marfa miutaradu miutaradu am aprovizionat la magazin marfa de la un furnizor fiind neplatitor de tva(gestionarul nu a observat) am facut nota contabila 371=401 371=378 dupa ... (vezi toată discuția)
Sold 378 negativ denisa2011 denisa2011 buna ziua am un magazin de produse de instalatii, am introdus marfa detail pt ca vand si la persoane juridice si la persoane fizice.Programul face singur ... (vezi toată discuția)
Factura fiscala ang10 ang10 Buna ziua, Am avut o factura pe luna iulie si am inregistrat-o pe marfa dar am gresit la un produs , am introdus 64 buc cu 30.00 lei +tva pe 371, in loc de : ... (vezi toată discuția)