Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... E favorizare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

E favorizare?

..
zxz19, utilizator
INFRACŢIUNI CARE ÎMPIEDICÃ ÎNFÃPTUIREA JUSTIŢIEI
Art. 264
Favorizarea infractorului
Ajutorul dat unui infractor fără o înţelegere stabilită înainte sau în timpul săvârşirii infracţiunii, pentru a îngreuia sau zădărnici urmărirea penală, judecata sau executarea pedepsei ori pentru a asigura infractorului folosul sau produsul infracţiunii, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 7 ani.
Pedeapsa aplicată favorizatorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru autor.
Favorizarea săvârşită de soţ sau de o rudă apropiată nu se pedepseşte.

Deci răspunsul e Nu?
In speta expusa nu poate fi vorba de favorizarea infractorului, ci mai degraba de un sfat de autodenunt, caz in care infractorul poate beneficia de circumstante atenuante.
Fapta lui x nu ingreuneaza sau zădărniceste urmărirea penală, judecata sau executarea pedepsei.
Multumesc
Nu ati procedat corect prin stergerea mesajului initial, pentru ca toate raspunsurile noastre au ramas "in aer".