avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... E favorizare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

E favorizare?

..
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Decembrie 2012
zxz19, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:51, 29 Decembrie 2012
INFRACŢIUNI CARE ÎMPIEDICÃ ÎNFÃPTUIREA JUSTIŢIEI
Art. 264
Favorizarea infractorului
Ajutorul dat unui infractor fără o înţelegere stabilită înainte sau în timpul săvârşirii infracţiunii, pentru a îngreuia sau zădărnici urmărirea penală, judecata sau executarea pedepsei ori pentru a asigura infractorului folosul sau produsul infracţiunii, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 7 ani.
Pedeapsa aplicată favorizatorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru autor.
Favorizarea săvârşită de soţ sau de o rudă apropiată nu se pedepseşte.

Deci răspunsul e Nu?
In speta expusa nu poate fi vorba de favorizarea infractorului, ci mai degraba de un sfat de autodenunt, caz in care infractorul poate beneficia de circumstante atenuante.
Fapta lui x nu ingreuneaza sau zădărniceste urmărirea penală, judecata sau executarea pedepsei.
Multumesc
Nu ati procedat corect prin stergerea mesajului initial, pentru ca toate raspunsurile noastre au ramas "in aer".

Alte discuții în legătură

Favorizarea infractorului ....sfat va rog raulbalaur raulbalaur As dori sa stiu daca pot raspunde penal daca ascund o persoana care are un mandat de arestare .Precizez ca persoana respectiva este o ruda apropiata un ... (vezi toată discuția)
Furt, consecinte pikachu pikachu Buna ziua..am si eu o intrebare..Un prieten a lucrat la o firma de paza care transporta benzina si motorina. Este cercetat ca a favorizat infractorul in furtul ... (vezi toată discuția)
Abuzul în serviciu versus neglijenþa în serviciu amcteam amcteam Rog frumos sa-mi explice si mie cineva avizat care este diferenta corecta dintre aceste 2 infractiuni. (vezi toată discuția)