Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... plata factura cesionata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

plata factura cesionata

Buna ! Ce inregistrari contabile sunt necesare in cazul urmator: o societate de asigurari emite factura cu mentiunea ca plata sa se efectueze in contul unei alte societati (in baza unui contract prestari servicii intre cele doua societati ).
Buna dimineata!

Societatea prestatoare trebuie sa va emita factura pentru serviciile prestate catre Dvs.

Inregistrati ca o compensare a datoriilor:

401=581 pentru stingerea datoriei Dvs. catre societatea care incaseaza banii si cu care aveti incheiat contract de prestari servicii

581=411 pentru stingerea datoriei facturii emise de Dvs., catre clientul care ii achita de fapt colaboratorului Dvs.