avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... plata factura cesionata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

plata factura cesionata

Buna ! Ce inregistrari contabile sunt necesare in cazul urmator: o societate de asigurari emite factura cu mentiunea ca plata sa se efectueze in contul unei alte societati (in baza unui contract prestari servicii intre cele doua societati ).
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 10:04, 6 Ianuarie 2013
Buna dimineata!

Societatea prestatoare trebuie sa va emita factura pentru serviciile prestate catre Dvs.

Inregistrati ca o compensare a datoriilor:

401=581 pentru stingerea datoriei Dvs. catre societatea care incaseaza banii si cu care aveti incheiat contract de prestari servicii

581=411 pentru stingerea datoriei facturii emise de Dvs., catre clientul care ii achita de fapt colaboratorului Dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factoring mari.a mari.a Va rog, am nevoie de ajutor ... Am incheiat un contract de factoring cu o banca - am cesionat catre ei facturi de la unul dintre clientii nostrii - si in luna ... (vezi toată discuția)
Inregistrare mandat postal vioviod vioviod .Vand marfa prin curier unui client. Emit factura iar clientul plateste prin banca. 2.Produsul este defect, clientul mi-l trimite inapoi , si stornez factura ... (vezi toată discuția)
Compensare monica1968 monica1968 Buna ziua,a-s fi interesata cum se face o compensare intre 2 soc comerciale si cum se inregistreaza in contabilitate? (vezi toată discuția)