Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Acordare teren primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Acordare teren primarie

Buna ziua,

Va rog sa ma ajuati !!
Am 41 de ani sunt casatorit, am 2 copii, un venit total pe familie de 1000ron, si nu detin alte propietati inafara de 2Ha teren agricol. Primarul mi-a refuzat cererea de acordare a unui loc de casa pe motiv ca "am peste 35 de ani", desi in comuna exista locuri intravilane detinute de primarie. Este posibil ca primarul sa imi refuze incontinuu cererile deoarece nu impartim aceeasi culoare politica. Cum ma sfatuiti sa procedez pt a obtine un teren cat de mic pt a imi putea cosntrui o casa deoarece nu mai pot sta cu chirie?? in primavara as dori sa ma apuc de construit dar nu am unde!!!!

Va multumesc anticipat!
Daca aveti varsta pe care o aveti e o probleme si terenul de 2 ha tot o probleme.
Deci nu ca nu vrea nu poate, deoarece acele acordari se aproba in conciliu local toate dosarele
Legea nr. 15/2003 (r1) privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinte proprietate personala precizeaza varsta beneficiarilor, nu are nimic de-a face ''culoarea'' dvs. politica diferita de a primarului.

Art. 1. - (1) Prezenta lege reglementeaza regimul atribuirii, la cerere, tinerilor cu varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani a unei suprafete de teren, din terenurile aflate in domeniul privat al unitatilor administrativ-teritoriale, pentru construirea unei locuinte proprietate personala.

www.avocatnet.ro/content/art...