Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit

Buna ziua si va doresc tuturor sa aveti un an minunat!

Intrebarea mea este referitoare la impozitul pe profit.
La sfarsitul anului 2012 am cumparat ,pentru dezvoltarea activitatii, urmatoarele: 2 schele pentru a nu mai fi nevoie sa le inchiriez ,precum si un calculator si un multifunctional, fiecare de valoare peste 2000 ron
Intrebarea este: daca consider ca reinvestec profitul, din valoarea profitului pe 2012 se scade valoarea intregului echipament sau doar deducerea aceea lunara (luandu-se in calcul durata de amortizare a mijlocului fix)?
Mi se pare un pic aiurea ca din valoarea ,de exemplu a schelelor, sa se considere ca eu am platit doar partial,cat este deducerea, iar impozitarea sa se faca pe suma aproape intreaga
Mentionez ca platesc impozitul trimestrial si TVA lunar.
Va multumesc si astept cu interes opiniile dumneavoastra.
Nu are nici o legatura plata furnizorilor cu cheltuielile deductibile sau nedeductibile.
Atata timp cat bunurile cumparate se incadreaza in categoria mijloacelor fixe, valoarea acestora se recupereaza pe calea amortizarii. Se vor trece pe cheltuilei in fiecare luna in functie de durata normala de functionare.
Cat priveste TVA-ul, aceste este este deductibil in totalitate daca achizitia s-a facut in anul 2012 si bunurile sunt achizitionate in scopul desfasurarii activitatii.
Si atunci ce inseamna investiie? Si care este scutirea de impozit a investitiilor in utilaje?
Si nu imi amintesc sa fii spus nimic despre plata furnizorilor...
Eu am intrebat doar daca achizitia de utilaje este deductibila din profit.
Codul fiscal: " ART. 19^2 Scutirea de impozit a profitului reinvestit

...................................................................................................................

(13) Prevederile prezentului articol se aplică până la data de 31 decembrie 2010 inclusiv."