Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cocediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cocediu medical

Buna ziua. Am un salariat care a fost prezent si pontat la servici in data de 19.12.12 ( de la ora 7 la ora15) .Seara i s-a facut rau acasa si a fost dus la spital( tot in data de 19.12.12) si a fost internat in spital . La sfirsitul lunii a prezentat concediul medical care i s-a emis in data de 19.12.12 . Deci prima zi de concediu medical este 19.12.12 cind de fapt a fost si la servici . Care este prima zi pe care o iau in calcul pt.cele 5 zile platite de unitate? Va multumesc .
Chiar daca CM a fost emis in data de 19.12 , el pe care perioada a fost emis?
Prima zi de concediu medical este 19.12.12 .. acest lucru este specificat in mesajul initial ...parerea mea este ca ar trebui luata in calcul ca prima zi ziua urmatoare.
Daca certificatul a fost emis cu 19.12 atunci il considerati in concediu medical cu aceasta data chiar daca a venit la serviciu.Nu conteaza ora la care a fost eliberat. In caz contrar veti intampina greutati la Casa de sanatate cand le depuneti.
Intrebarea mea mea nu a fost superflua! De ce? Am vazut multe certificate medicale emise intr-o data , iar perioada era de la ziua urmatoare pana la ......
Deci putea sa fie emis in 19.12 dar perioada putea sa fie de la 20.12 la 31.12 sa zicem.
Deh, necunoscutele noastre asta e!
In rest sunt perfect de acord cu colegii mei.
Certificatul medical a fost emis in data de 19.12.12 iar prima zi de CM este tot 19.12.12. Adica salariatul are CM din 19.12.12 pina la 31.12.12 iar ia data de 19.12.12 este si pontat la servici . Cum calculez cele 5 zile platite de unitate ?